Jak będzie działać repozytorium bloków WordPressa

WordPress repozytorium bloków

Wyzwanie jest następujące: nowy edytor WordPressa (Gutenberg) powinien umożliwiać instalację bloków pochodzących od różnych dostawców bez wychodzenia z edytora.

Robisz stronę, potrzebujesz jakiegoś elementu, którego nie masz w swoim WordPressie. Kilka klików w nowym edytorze, znajdujesz blok, dodajesz… i Voilà!

Wtyczka zainstalowana, choć dla Ciebie to po prostu brakujący klocuszek, więcej lecisz z robotą dalej. Nawet nie wiesz, że właśnie przeszukałeś ogromne repozytorium bloków WordPressa.

Jak taka biblioteka bloków miałaby działać i jak będzie wyglądać?

Znamy odpowiedzi, bo prace już trwają.

Repozytorium bloków – po co?

Wyobraź sobie, że tworzysz stronę główną na WordPressie. Albo idźmy krok dalej: strona główna już jest, a Ty teraz chcesz dorzucić małą sekcję FAQ, z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Użytkownik ma widzieć tylko pytania, a odpowiedzi pokazywać się będą po kliknięciu.

Przydałoby Ci się coś, co wielu nazywa akordeonem (ang. accordion):

Przykładowy blok Accordion
Przykładowy blok Accordion, który dobrze sprawdza się do prezentacji Najczęściej Zadawanych Pytań (FAQ)

Strona główna utworzona jest w nowym edytorze, w oparciu o bloki. Jednak w Twoim zestawie bloków nie ma żadnego bloku typu FAQ, ani bloku accordion.

Myślisz sobie, że na pewno jest jakaś wtyczka, która taki blok dostarcza.

I zaczynasz szukać.

Wtyczki szukasz albo w Google’u albo idziesz do panelu Wtyczki->Dodaj nową i używasz WordPressowej wyszukiwarki.

Po pół godzinie orientujesz się, że twoje krótkie polowanie nie wiadomo kiedy zamieniło się w wielki research.

Wyszukiwarka wtyczek WordPressa zwróciła Ci kilkadziesiąt wyników, większość to całe kolekcje bloków, których Ty nie potrzebujesz. Teraz musisz te wtyczki porównać, żeby wybrać najsensowniejszą, może taką, która najmniej obciąży stronę.

Opis bloku, na którym Ci zależy, będzie zapewne krótki (zbyt krótki), bo przecież autor musiał zająć się opisem całej ogromnej wtyczki i tuzinem innych bloków.

Żeby sprawdzić i wybrać ten, który Ci pasuje, musisz wtyczkę zainstalować. Często z całym dobrodziejstwem inwentarza…

Słowem, kupa niepotrzebnej roboty i… nadmiarowych bloków.

A gdyby tak…

 • Mieć możliwość wyszukania bloku bezpośrednio z edytora?
 • Po znalezieniu, móc zobaczyć opis i demo tego (i tylko tego) bloku?
 • Dodanie bloku oznaczałoby jego jednoczesną instalację w tle?
 • Dodany blok byłby lekki jak piórko, bo dodaje zasoby (kod JS, HTML i CSS) tylko na potrzebę tego bloku i żadnych innych.
 • Jeśli blok jest użyty tylko w jednym miejscu i go usuwasz, automatycznie się odinstaluje.

To niedługo będzie już realne. Właśnie powstaje Repozytorium Bloków (ang. Block Directory).

Repozytorium Bloków WordPressa – wizja

Ideę Repozytorium Bloków przedstawił Matt Mullenweg podczas WordCamp Europe 2019:

Podczas demo Matta mogliśmy zobaczyć koncepcję instalacji bloku bezpośrednio z edytora WordPressa (Matt posłużył się przykładem bloku slajdera).

Matt dodał, że będą to specjalne rodzaje bloków – oparte jedynie na JavaScript, które dzięki temu są łatwe do instalacji „w locie”.

Nowe menu zarządzania blokami w panelu WordPressa

Wraz z pojawieniem się Repozytorium Bloków w WordPressie zobaczymy również nowe menu boczne Blocks, dotyczące ogółu akcji związanych z zarządzaniem blokami.

Prototyp tego menu, w formie mockupu, jest już w przygotowaniu i pierwsze przymiarki wyglądają następująco:

Jak będzie wyglądać nowe menu Bloki – prototyp

W nowym menu możemy spodziewać się następujących sekcji:

 • About Blocks
 • Add new
 • Installed
 • Manage
 • Reusable

Prototyp tego menu u pełnej okazałości można obejrzeć (i poklikać) w pod tym linkiem. Jest przedstawione w Figmie (narzędziu do prototypowania interfejsów).

Osobiście uważam, że takie boczne menu Bloki jest bardzo potrzebne, bo wreszcie będziemy mieli szybki dostęp do zarządzania wszystkimi akcjami związanymi z blokami.

Dla przypomnienia, w tej chwili obecnej (WordPress wersja 5.2.2, sierpień 2019) dojście do ekranów bloków wielokrotnego użycia (Reusable blocks) oraz Menedżera bloków możliwe jest dopiero po wejściu w edycję wpisu/strony.

Demo dla każdego bloku

Jeśli uważnie przeklikamy się przez prototyp nowego menu, odkryjemy, że bloki w repozytorium mają zakładkę Demo.

Moim zdaniem, pomysł jest genialny, choć prosty.

Nie wiem, jak dokładnie takie demko będzie działać (czy będzie w pełni interaktywne czy będzie to tylko zrzut z ekranu albo filmik), ale z pewnością pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu podczas wyszukiwania odpowiedniego bloku. I na pewno ułatwi podejmowanie decyzji, czy dany blok spełnia nasze oczekiwania.

Co na to użytkownicy WordPressa?

Projekt repozytorium bloków jest w tej chwili w fazie rozruchu, na etapie planowania i prototypowania.

Ale już pojawiają się pierwsze komentarze pod wpisem „Block Directory in WP-Admin Concepts”, autorstwa Mel Choyce, głównej projektantki.

Opinie są bardzo pozytywne.

Niektórzy zastanawiają się, co w takimh razie stanie się z obecnymi już wtyczkami, które oferują całe kolekcje bloków.

Czy autorzy będę zmuszeni podzielić je na mini-wtyczki, wydzielając każdy z bloków z osobna?

„Osobiście wolałabym raczej zobaczyć, jak ludzie, którzy tworzą kolekcje bloków, rozdzielają je (na pojedyncze bloki). To naprawdę irytujące, że trzeba zainstalować kolekcję 30 bloków, aby móc korzystać z jednego bloku, którego nie ma we wszystkich innych kolekcjach.”

Sallie Goetsch 11:34 pm on July 16, 2019

Inni rozkminiają, czy pokazanie liczby wszystkich wystąpień danego bloku będzie technicznie możliwe. Jeszcze inni zgłaszają uwagi do wyglądu zaproponowanego interfejsu.

Co ciekawe, przy tej okazji po raz kolejny pojawił się temat instalacji całych, gotowych układów opartych na blokach.

„Na tych ekranach brakuje mi ekranów do zarządzania układami i/lub szablonami bloków. Takie zestawy lub kombinacje bloków są bardzo przydatne dla redaktorów strony. Jest to świetny sposób na ułatwienie korzystania z bloków, zwłaszcza gdy jest ich ogromna liczba.”

hanheg 10:13 am on August 11, 2019

Jak już wspominałam o tym w innym artykule, takie gotowe layouty na blokach to rzecz niezwykle pożądana, ale i póki co, jednocześnie wielki „void” w WordPressie, czyli pusta przestrzeń do wypełnienia.

Istniejące biblioteki bloków

Potrzeba istnienia repo dla bloków jest ogromna.

W internecie już teraz można znaleźć strony, które grupują bloki z istniejących wtyczek i umożliwiają znalezienie odpowiednich bloków.

Biblioteka #1: Gutenberg Block Library

Pierwszą z nich jest biblioteka o nazwie „Editor Blocks” ze strony https://editorblockswp.com/library/

Editor Blocks Library
Strona grupująca bloki z istniejących wtyczek – https://editorblockswp.com/library/

Stronka jest lekko niedopracowana:

 • Okno wyszukiwanie jest ledwo widoczne.
 • Bloki na stronie głównej ładują się po naciśnięciu przycisku Load more, co utrudnia szybkie rozeznanie się co właściwie oferuje strona.
 • Brak wyraźnego podziału na kategorie bloków.

Ale mimo tych wad, stronka umożliwia wyszukanie ciekawych bloków.

Dla przykładu, ja z tej strony dowiedziałam się o istnieniu fantastycznego bloku z wtyczki Algori PDF Viewer, do wyświetlania pdfów na stronie.

Ponadto, stronka umożliwia zgłaszanie kolejnych bloków przez użytkowników i dzięki temu może się ładnie rozwijać.

Biblioteka #2: Gutenberg Hub Blocks

Drugą online’ową biblioteką bloków oferuje witryna https://gutenberghub.com/blocks/.

Ta strona wygląda z pozoru podobnie do poprzedniej, ale jest zdecydowanie bardziej dopieszczona i przemyślana.

Strona https://gutenberghub.com/blocks/ umożliwiająca wyszukiwanie popularnych bloków

Bloki są lepiej otagowane i pogrupowane. Od razu widać, czy blok pochodzi z wtyczki (i jakiej), czy to natywny blok WordPressa. Znajdziemy też linki do podstrony grupującej wszystkie bloki z danej wtyczki.

Na stronie pojedynczego bloku zobaczymy zrzuty z ekranu, a na dole listę bloków powiązanych.

Wadą tej stronki jest (przynajmniej na moment pisania tego artykułu), brak bloków z niektórych bardzo dobrych wtyczek, np. Kadence blocks.

A co Ty sądzisz o repozytorium bloków?

Możliwość wyszukiwania bloków z jednego miejsca wydaje się już koniecznością.

Potrzeba ta będzie rosła wraz z pojawianiem się nowych bloków, a tych przybywa.

Osobiście mam mieszane uczucia co do tego, czy wyszukiwarkę nowych bloków (tych do instalacji) warto łączyć z wyszukiwarką istniejących bloków na stronie wewnątrz edytora (co wynikałoby z demo prezentowanego na WordCamp Europe przez Matta).

Kiedy szukam bloku do wstawienia na stronę (taki, który już mam), nie chcę być rozpraszana innymi blokami, które mogłabym zainstalować. Ale pewnie autorzy projektu i o to zadbają.

A Ty co sądzisz o idei repozytorium bloków? Jakieś obawy, wątpliwości? Podziel się swoją opinią w komentarzu. P.S. Komentarze pod wpisem zawsze dodają mi energii do dalszego pisania.

9 komentarzy do “Jak będzie działać repozytorium bloków WordPressa”

  1. Janusz, a u Was w TemplateMonster jak robicie motywy? Pod Gutenberga też macie coś specjalnego czy raczej postawiliście na Elementora? Bo na przykład Ci od motywu Astra zrobili integrację i pod Elementor i po Gutenberg, żeby każdy miał co lubi.

 1. Hej. Przepraszam że nie na temat artykułu ale właśnie uczę się konwertować stronę z HTML do WordPress’a. Czy masz gdzieś jeszcze pliki z artykułu WordPress jako CMS – konwersja statycznej strony HTML do WordPressa i czy jesteś w stanie je udostępnić? Dziękuję 🙂

  1. Filip, niestety nie mam tych plików. Trzymałam ja w jakimś katalogu nie-WordPressowym i kompletnie mi umknęły przy robeniu backupu. Tamten wpis jest stary (z 2011) i dużo od tamtego czasu się zmieniło, nawet nie wiem, czy wszystko by teraz działało. Jeśli chcesz się nauczyć, jak się pisze motywy pod WP od zera, to najlepiej jakiś gotowy kurs w tym temacie kupić (albo poszukać materiałów pod tym hasem w necie).

 2. Wysłałem Ci e-maila we wtorek z zapytaniem o zlecenie i cisza do tej pory. Jak nie jesteś zainteresowana, to trzeba było po prostu napisać, że nie i … 😉 Wtedy znajdę kogoś innego.

 3. Ciekawy pomysł z pojedynczymi blokami i repozytorium… przydałoby się coś takiego do Elementora.
  Robię kolejną stronę na Elementorze i wkurza mnie, że jak chcę użyć jakichś dodatkowych bloków to muszę instalować „pack’a” z kilkudziesięcioma blokami.
  Z grubsza zlokalizowałem około 30 takich zestawów bloków do Elementora, przegrzebanie się i przetestowanie zabiera mnóstwo czasu, a i tak okazuje się, że 80-90% bloków w tych zestawach powiela się.

  1. A to nawet nie wiedziałam, że tak się sprawy mają w Elementorze (że powstają całe packi z widegtami Elementorowymi).

   1. Najwszechstronniej działa firemka z Indi „Brainstorm Force” https://www.brainstormforce.com/ żadnego buildera nie preferują zrobili swój zestaw do wszystkich najpopularniejszych 🙂
    „Ultimate Addons for Elementor” https://uaelementor.com/
    „Ultimate Addons for Gutenberg” https://www.ultimategutenberg.com/
    „Ultimate Addons form Beaver Builder” https://www.ultimatebeaver.com/
    „Ultimate Addons for WPBakery Page Builder” https://ultimate.brainstormforce.com/
    nie wspominając o świetnym motywie „ASTRA” w wersji Free & PRO i jeszcze paru wtyczkach.
    Dobry pomysł, dobre wykonanie, wszechstronne dostosowanie i można niezły interes zrobić na niby prostym zestawie bloków.

    Proszę poniżej kilka popularniejszych zestawów dla Elementora, a jest tego jeszcze cała masa:
    Element Pack – Addon for Elementor Page Builder WordPress Plugin
    https://codecanyon.net/item/element-pack-addon-for-elementor-page-builder-wordpress-plugin/21177318
    Piotnet Addons For Elementor
    https://pafe.piotnet.com/
    Addons for Elementor Pro
    https://www.livemeshthemes.com/products/elementor-addons/
    AnyWhere Elementor
    https://www.elementoraddons.com/anywhere-elementor-pro/

    Ogólnie fajnie zebrane wszystko do Elementora to „Trello Elementor Resources”
    Może się komuś przyda 🙂
    https://trello.com/b/52NXAeg2/elementor-resources-for-and-by-the-community

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.