Polska scena WordPressa. Podsumowanie roku 2012

wordpress podsumowanie roku 2012

Grubo myli się ten, kto twierdzi, że polska scena WordPressa nie istnieje. W błędzie są nawet Ci, którzy sądzą, że w polskim wp-światku wieje nudą. Wydarzenia roku 2012 są dowodem nie tylko na to, że polska społeczność WordPressa działa aktywnie, ale co najważniejsze, coraz prężniej się rozwija.

Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego roku polskiej sceny WordPressa. Czyli o tym wszystkim, co najbardziej przyczyniło się do rozpowszechniania WordPressa w Polsce w 2012.

1. WordCamp Gdańsk – trzeci ogólnopolski zjazd pasjonatów WordPressa zapisuje się w historii

Mało co ma tak wielkie znaczenie dla rozwoju polskiej społeczności WordPressowej jak ogólnopolskie zloty pasjonatów tej platformy znane pod szyldem WordCamp.

WordCamp Gdańsk już kilka tygodni przed rozpoczęciem był zapowiadany jako WordCamp, który będzie najlepszym w Polsce. Czy faktycznie był? Moim zdaniem, zdecydowanie! Świetna atmosfera, ciekawe prezentacje i przede wszystkim ludzie, którzy przejechali do Gdańska ze wszystkich stron Polski.

Prezentacje z WordCampu w Gdańsku »

2. Specjaliści od WordPressa jako prelegenci na Blog Forum Gdańsk 2012

WordCampy to nie jedyne miejsce, gdzie możemy posłuchać na żywo ekspertów z dziedziny WordPressa. W tym roku podczas czwartego już zjazdu polskich blogerów Blog Forum Gdańsk 2012 miały również miejsce dwie prezentacje poświęcone platformie WordPress:

3. Onet.pl przenosi swoje blogi na WordPressa

Nie bez znaczenie dla upowszechniania się WordPressa w Polsce zostaje fakt, że onet.pl przenosi blogi blog.pl oraz blog.onet na tę platformę.

Oto jak reklamują WordPressa i przekonują blogerów do korzystania z nowej platformy pracownicy Onetu:

„Przestarzałe systemy blog.pl i blog.onet zostaną zastąpione nowoczesną platformą blog.pl opartą na systemie wordpress. Dzięki rezygnacji ze starych systemów, będziemy mogli skoncentrować się na rozwoju naszego wordpressa, wciąż oddając do Waszej dyspozycji nowe szablony, wtyczki i funkcje, pozwalające na łatwe i przyjemne prowadzenie bloga.”

Źródło: http://onetblog.blog.onet.pl/2012/07/12/rewolucja-w-blogach/

4. Polskie blogi o WordPressie rosną w siłę

Najaktywniejsze blogi o WordPressie pisane po polsku

dev.wp.zlecenia
dev.wp.zlecenia

Jeśli chodzi o rozwój blogów traktujących o WordPressie rok 2012 zdecydowanie przyniósł poprawę. Na dev.wpzlecenia.pl mogliśmy przeczytać prawie 100 nowych wpisów poświęconych temu systemowi.

iworks.pl
iworks.pl

Blog Przełam sieć Marcina Pietrzaka nie pozostawał w tyle – prawie 80 artykułów i to tylko jednego autora!

W tej prostocie jest metoda
Przyznam, że w 2012 blog iworks zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Jeszcze rok temu na WordCampie w Poznaniu wypominałam Marcinowi, że jego wpisy są za krótkie, a teraz uważam, że ich zwięzłość jest prawdziwym kunsztem. Weźmy dla przykładu wpis WordPress: posortuj wpisy wg. liczby komentarzy. Nie mogłam wyjść w podziwu jak w kilku krótkich akapitach można przekazać taką dawkę wiedzy.

wpninja.pl
wpninja.pl

wpninja.pl nowych wpisów miał w mijającym roku 17, lecz były to wpisy długie, bardzo wysokiej jakości, takie o których można powiedzieć „mucha nie siada”. Działo się to również za sprawą Oli Łączek, autorki większości z nich. Ciężko w tej sytuacji nazwać Olę autorką gościnną. Czyżby Ola porzuciła swojego bloga i zadomowiła się u wpninja.pl na stałe? Chyba nie. Pojawienie się grudniowego wpisu na prywatnym blogu Oli daje również światełko, że i ten blog o WordPressie odżyje.

Nowy gracz wśród blogerów WordPressa

wpinternals.pl
wpinternals.pl

W maju 2012 do polskich blogów o WordPressie dołączył WPinternals.pl. Jak dotąd ponad 30 wpisów, lecz nie liczba ma tutaj znaczenie. Blog WPinternals śmiało mogę nazwać blogiem z górnej półki.

Kto nie był, nie widział, niech zajrzy i przekona się sam. Ja każdego nowego wpisu tego bloga wypatruję z niecierpliwością dziecka czekającego na nowy prezent od Świętego Mikołaja. Wiem, że artykuł będzie wysokiej jakości i dowiem się z niego na temat WordPressa czegoś, o czym jeszcze nie wiedziałam.

5. Polskie forum WordPressa wciąż żyje

Polski support WordPressa zawieszony – tytuł styczniowego wpisu z bloga Techformator brzmiał niepokojąco, a jego treść i komentarze wróżyły rychły schyłek polskiego oficjalnego forum WordPressa. Nic takiego się na szczęście nie stało. Co więcej, na polskim forum WP pojawili się nowi supportowcy, jak na przykład Krzysiek Dróżdż, Paweł Nowak. A Marcin Pietrzak z iworks, autor największej liczby odpowiedzi supportowych przejął pałeczkę jako moderator. Sprostowanie dzięki uwadze Admistada18 w komentarzu: wychodzi na to, że najaktywniejszą osobą na forum w 2012 był adpawl, który również pełni rolę moderatora.

Krzysiek Dróżdż
Krzysiek Dróżdż – źródło: Polskie Forum WordPressa
Paweł Nowak
Paweł Nowak – źródło: Polskie Forum WordPressa
Marcin Pietrzak
Marcin Pietrzak – źródło: Polskie Forum WordPressa
adpawl
adpawl – źródło: Polskie Forum WordPressa

Mimo wszystko trzeba uczciwie przyznać, że polskie forum WordPressa nie jest w wymarzonej kondycji. Liczba zadających pytania wciąż pozostaje w miażdżącej przewadze nad pomagającymi. Sama mam wyrzuty sumienia, bo moja aktywność na forum spadła prawie do zera. Może przywrócenie wigoru na forum to dobry temat na któryś z WordUpów? Bo wszystko wskazuje na to, że na WordUpy w Polsce zaczynają robić się popularne…

6. Idzie moda na WordUpy

WordUp Gdańsk 2012
WordUp Gdańsk 2012

WordUpy to spotkania WordPressowców o zasięgu lokalnym, w przeciwieństwie do ogólnopolskich zjazdów, czyli WordCampów.

Organizację WordUpu pierwszy zgłosił Niedoszły Bibliotekarz, ogłaszając stolicę jako miejsce zlotu pasjonatów WordPressa na styczeń 2013. Jednak pierwszy w historii Polski WordUp odbył się już w grudniu tego roku i miał miejsce w Gdańsku. Sprawozdanie przeczytamy w notatce Pierwszy polski WordUp za nami, a więcej fotek z eventu autorstwa Joanny „Jenny” Dawid zobaczymy w galerii.

Krążą plotki, że do grona polskich WordUp’owych miast niedługo dołączy Wrocław…

7. Polscy WordPressowcy w świecie

Ogromnie cieszy mnie fakt, że polscy specjaliści od WordPressa pokazują się również w kręgach WordPressa na świecie.

Wyróżniony artykuł Oli Łączek w Wp.tutsplus.com
Wyróżniony artykuł Oli Łączek w Wp.tutsplus.com

Artykuł Polki w najlepszych tutorialach czerwca 2012 na wp.tutsplus

WP TutsPlus to najpopularniejszy światowy serwis tutoriali dotyczących WordPressa. Pisuje tam również Ola Łączek (polskim czytelnikom znana z artykułów publikowanych gościnnie na wpninja.pl) i trzeba przyznać, że Ola robi to perfekcyjnie i z rozmachem. Jej pierwszy opublikowany w portalu artykuł od razu odniósł sukces. Świadczą o tym pozytywne komentarze pod tutorialem oraz fakt, że trafił on do Best of Tuts in July 2012!

Produkty polskich programistów cieszą się popularnością w repozytorium WordPressa

Michał Żuk zaprasza twórcę wtyczki z Francji
Po raz pierwszy w historii polskich WordCampów jako prelegent wystąpił programista WordPressa spoza granic Polski. Na pomysł wpadł Michał Żuk, organizator, wysyłając zaproszenie do Kima Gjerstada z Francji. Dzięki obecności Kima polscy pasjonacie WordPressa mogli zobaczyć, jak się robi biznes wtyczkowy w świecie, a nasza polska społeczność WordPressowowa została również rozsławiona poza granicami kraju, w relacji prelegenta na blogu wtyczki Wysija.

8. Wychodzą drukiem kolejne publikacje o WordPressie

Wtyczki do WordPressa

Wtyczki do WordPressa. Programowanie dla profesjonalistów
W marcu 2012 Helion wypuszcza polskie wydanie książki, o której pasjonaci WordPressa żywo dyskutowali już w grudniu 2011 podczas after party WordCampu w Poznaniu. „Wtyczki do WordPressa” powinien przeczytać każdy, kto o WordPressie myśli poważniej, nie tylko twórcy wtyczek. Książka jest profesjonalnym przewodnikiem po WordPressie „od środka”, bogato ilustrowanym praktycznymi przykładami, pisana z naciskiem na wypracowanie w swoim warsztacie dobrych nawyków programistycznych.

WordPress. Ćwiczenia praktyczne

WordPress. Programowanie. Ćwiczenia praktyczne

WordPress. Ćwiczenia praktyczne
W lipcu 2012 wydawnictwo Helion robi ukłon w stronę początkujących użytkowników WordPressa, wydając poradnik „WordPress. Ćwiczenia praktyczne” polskiego autora.

WordPress. Programowanie. Ćwiczenia praktyczne
Kilka miesięcy później na półki księgarń i nie tylko (książkę można nabyć również w Media Markt) trafia niejako kontynuacja Ćwiczeń praktycznych, tym razem z elementami programowania.

A jednej ani drugiej pozycji nie czytałam, a że nie lubię pisać o czymś, na czym się nie znam, zainteresowanych odsyłam do spisów treści na stronach Heliona, podlinkowanych pod okładki wyżej.

9. Popularny polski bloger rozsławia WordPressa

„Prawdziwe życie zaczyna się na WordPressie (…)”
– czytają blogerzy i blogerzy-to-be na 53. stronie książki Tomka Tomczyka Bloger – „(…) który ma multum możliwości rozbudowy, nie wspominając już o nieograniczonych możliwościach budowania bloga pod komercyjną współpracę.”

Dlaczego zdecydowałam się dodać wzmiankę o Kominku do najważniejszych wydarzeń WP PL 2012? Bo jestem zdania, że wspomniana książka i wpływ Kominka w kształtowaniu gustów blogerów również przyczyni się do rozpowszechnienia WordPressa w Polsce.

Dowody już spływają do mojej skrzynki pocztowej. Oto fragmenty korespondencji z klientką:

Już wiem, co miała Pani na myśli pisząc, że szablon jest przekombinowany. Jeszcze nie skończyłam czytać książki Kominka (…) ale to, co przeczytałam do tej pory dało mi do myślenia. Muszę się jeszcze raz zastanowić nad wyborem szablonu.

Mam już wybrany szablon. Posłuchałam rady Kominka i innych blogerów i wybrałam czarną czcionkę na białym tle (…)

10. WP-społecznicy mobilizują siły w tłumaczeniu WordPressa

Na koniec jeszcze jeden dowód, że polscy WordPressowcy potrafią się zmobilizować i wspólnie działać. Jak wiemy, W grudniu 2012 światło dzienne ujrzała nowa wersja WordPressa 3.5. Już dzień później mogliśmy pobrać jego polskie tłumaczenie pod koordynacją Marcina Pietrzaka. Marcin na swoim blogu pisał, że było to możliwe dzięki zaangażowaniu aż 11 osób, których nazwiska lub nicki wymienia w tym artykule.

O tym, dlaczego przygotowanie polskiego tłumaczenia WP nie jest banalną sprawą możemy przeczytać w wywiadzie Szymona Skulimowskiego z Wacławem Jackiem, autorem oficjalnego polskiego tłumaczenia WordPressa.

A co według Ciebie było ważnym wydarzeniem w świecie polskiego WordPressa w 2012?

32 komentarze do “Polska scena WordPressa. Podsumowanie roku 2012”

 1. Odnośnie pkt 5 … w artykule było wspomniane o polskim supporcie WordPressa, z poprawnym linkiem, zapomnieli jedynie dopisać że to nieoficjalny polski support. Mają oni także rację że jest to największy polski support, na chwilę obecną znajduje się tam prawie 40k wpisów, gdzie na oficjalnym supporcie jest ich prawie 23k. Cała sytuacja miała miejsce na początku stycznia, najpierw domena przestała działać, a potem wygasła. Ktoś kto już ponad 3 lata miał opcje na tą domenę ją przejął. Krótkie wyjaśnienie jest tutaj:
  http://www.wordpress.org.pl/A-jenak-odzylo-t13562.html

  Forum obecnie działa, ale niestety muszę się zgodzić z tym że umarło. Jako że administrator Paweł Lipiec się forum zbytnio nie interesuje, nie działa ono dobrze, to obecnie chyba tylko Kowalik tam został jako osoba pomagająca, wszyscy łącznie z użytkownikami przenieśli się na oficjalny support.

  Tutaj także miał bym kilka uwag, nie tylko Marcin Pietrzak dostał niedawno uprawnienia moderatora, sam też nadałem je użytkownikowi adpawl (Paweł Knapek). Paweł posiada także więcej wpisów od Marcina, a nad nimi jest jeszcze jedna osoba 🙂

  Bardzo fajnie że jest coraz więcej osób które chcą się dzielić swoją wiedzą i czasem z innymi, być może dzięki temu mam mniejsze wyrzuty sumienia że sam już nie pomagam. Pewnie podobnie jak u Ciebie, brak czasu … a to między innymi z powodu twojej niedawnej rekomendacji 🙂

  1. Link do forum jest dostępny tylko dla zalogowanych 😀 więc raczej nie będę odkopywał hasła. Warto by to akurat wyciągnąć wyżej.

   Aga: dziękuję, że się tak często pojawiam, czuję się doceniony.

   1. Marcin, chodzi Ci o to, że warto wyeksponować link podany przez Amistada? Ja tam nie mam nawet usera. Może przydałby się jakiś wpis (np. u Ciebie na blogu) o tych dwóch forach WP, choćby z racji, że są mylone. Ja nawet nie zauważyłam, że techformator miał na myśli to nieoficjalne.

    Faktycznie wyszło, że często się pojawiłeś w podsumowaniu, nie robiłam tego specjalnie, po jesteś aktywny.

  2. Dzięki za wszystkie uwagi.
   Oj, nie dojrzałam, że artykuł z techformatora traktował o nieoficjalnym forum, faktycznie, dzięki za dodatkowe info w tym temacie.

   Odnośnie oficjalnego forum. Dodałam adpawla do spisu wyżej. Dzięki!

   Tym użytkownikiem, który ma więcej wpisów nawet od niego jesteś Ty, prawda? Ale w roku 2012 (a jego dotyczy podsumowanie) chyba adpawl i Marcin mają więcej?

   Co do ostatniego zdania, to napiszę na priva, bo muszę przyznać, że mnie zaskoczyłeś.

 2. Ad 1) Czemu akurat ten WordCamp był najlepszy? 🙂

  Ad 2) To bardzo dobre zjawisko! Konradowi i Łukaszowi należą się gratulacje.

  Ad 3) Onet.pl pochwalił się przejściem na WP na naszym pierwszym WordCampie w Łodzi – teraz to już po prostu konsekwencje tamtego ruchu…

  Ad 4) Dziękujemy za docenienie i to na pierwszej pozycji 🙂

  Ad 5) Przyznam, że od dawna planuję się uaktywnić na forum ale jakoś zawsze brakuje czasu lub motywacji.

  Ad 6) My (ekipą WP-Expert) myślimy też nad WordUPem w Krakowie, bo na pełny WordCamp raczej nie znajdziemy czasu…

  Ad 7) Świetnie – czekamy na kolejnych! Z tego co pamiętam – Paweł Pela przymierza się do wypłynięcia na szerokie wody 🙂

  Ad 8) Wreszcie się coś rusza w tym temacie, bo jeszcze w 2010 nie mieliśmy ani jednej książki o WP po polsku…

  Ad 9) Wpływ Kominka na popularność WordPressa – to jest temat na pracę z zakresu socjologii.

  Ad 10) Z tłumaczeniem udało nam się wyrobić dokładnie na premierę nowej wersji ale dlaczego dopiero teraz pojawiło się to w wersji oficjalnej, niestety nie wiem – trochę szkoda…

  1. Jakub, dzięki za obszerny komentarz.
   Dla mnie WP Gdańsk był the best, super miejsce, świetna atmosfera, ludzie się już znali i było dużo swobodniej niż np. w Poznaniu (Waszego z Łodzi obejrzałam tylko na youtube).

   Do Krakowa na WordUp chętnie się wybiorę, super, że są takie plany.

   No to czekamy na tę niespodziankę od Pawła Peli. Paweł ostatnio bardzo tajemniczy się zrobił 🙂

   Śmiałam się na głos z komentarza do ad 9.

 3. 🙂 Świetne podsumowanie!

  WordUp Wrocławski będzie, jak najbardziej, nawet już mamy pierwszego prelegenta (całkiem znany ;)) ale nie będę zapeszać i napiszę kto to dopiero przy podawaniu precyzyjnej daty wydarzenia :).

  ps. Gratuluje Marcinowi tylu wzmianek 🙂

 4. Dzięki Aga – za miłe słowa i dodatkową motywację do działania! Widzę że skromnie zapomniałaś napisać o własnych osiągnięciach – Twój blog był w tym roku był bardzo aktywny. Naliczyłam 18 merytorycznych artykułów – gratuluję! Gratulacje należą Ci się również za realizację planów zawodowych – tak trzymaj!

  ps. Cieszę się że nareszcie udało Ci się przeczytać książkę Kominka 🙂

  1. 18? O, to nawet więcej niż sama bym obstawiała, gdybym miała zgadywać. Kominka przeczytałam, warto było. Dzięki za polecenie.

 5. Dzięki za takie ładne prześledzenie i opisanie wydarzeń z ubiegłego roku. Mam nadzieję że za rok znów popełnisz podobne, okrzyknę Cię wtedy Naczelną Kronikarką Polskiego WordPressa 😉

  Do Krakowa to i ja bym się na WordUpa przejechał, mam nadzieję że będzie szeroko rozreklamowany i nie przeoczę.

 6. Jako zapalony wordpressowiec nawet nie słyszałem o WordUpach, a wydaje się to być całkiem spoko inicjatywą. Niech no tylko znajdę jakieś w zasięgu moich możliwości dojazdowych 🙂

  1. Lupus, jak będziesz śledzić dev.wpzlecenia.pl to na pewno nie przegapisz informacji o WordUpach. Oni tam na bieżąco wstawiają takie wzmianki.

 7. Takie wydarzenia jak WordCamp lub WordUp to świetna sprawa. Można dowiedzieć się nowych wartościowych rzeczy o WordPressie i wymienić się doświadczeniami. Cieszę się, że WordPress tak prężnie się rozwija w Polsce. Jeszcze sporo przede mną w poznawaniu możliwości tego narzędzia. Z chęcią wybiorę się na takie spotkanie, a może kiedyś podzielę się ze wszystkimi na żywo swoim doświadczeniem na takim wydarzeniu.

   1. Na najbardziej „wygadanego” AD 2012 ;p – punkt 5. po sprostowaniu kolegi amistad18 😉

    Fajnie, że coś się u nas dzieje. W tym roku znowu będzie co opisywać.

    A tak przy okazji, Aga, fajny blog …i masz jeszcze ogromny PLUSIK za wkład w organizację najbliższego WordCampa. Powodzenia!.

     1. Niestety nie …i żałuję strasznie. 🙁
      Może chociaż na drobne pocieszenie gdzieś się potem znajdą jakieś nagrania z prezentacji.

     2. Tak, znajdą się. Ale to pocieszenie dla Ciebie. A co na pociechę dla pozostałych, że Cię nie będzie? 😉

      Wiesz jak fajnie było ostatnio na WordUpie (takim lokalnym spotkaniu we Wrocławiu). Siedziałam przy jednym stoliku z amistadem18 i wpmagusem. I oni dopiero po jakimś czasie się zorientowali, że się znają od dawna, z forum WP.

 8. Oj tam, oj tam …żadna tam dla Was strata, nawet nie zauważycie braku jednej takiej sieroty ;p

  A tak na poważnie, kiedyś pewnie jeszcze nadarzy się jakaś okazja. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.