WordCamp Wrocław – czwarty ogólnopolski zlot pasjonatów WordPressa – jest już częścią historii i… wspomnień. Niedawno odkryłam, że niektóre wydarzenia z WordCampa zapisały się w mojej głowie jako stop klatki fragmentów prezentacji. W sumie nic dziwnego, bo przy niektórych slajdach śmiałam się do łez. Były też i takie, przy których szeptałam półgłosem „wow”!
I pomyślałam, że w takiej właśnie formie będzie moja relacja. Tym bardziej, że o wszystkim innym pisali już inni. Dla każdego wystąpienia wybieram najciekawszy slajd danej prezentacji, podając krótkie uzasadnienie dlaczego właśnie ten. Kolejność zgodna z agendą.
Za darmo nie umarło – Tomasz Dziuda
Plus za aspekt praktyczny
Pierwszej prezentacji nie mogłam obejrzeć w całości, gdyż powracałam kilkakrotnie do rejestracji, żeby przywitać spóźnialskich. Jednak rzut oka na ten slajd wystarczył, żebym zainteresowała się wtyczkami prezentowanymi przez Tomka po powrocie z konferencji.
Bardzo lubię, kiedy pokazywane jest praktyczne zastosowanie danej wtyczki, najlepiej z ciekawym efektem wizualnym. Przedstawione darmowe wtyczki firmy GavickPro pomogą mi jeszcze efektowniej realizować projekty dla klientów. Nie tylko te dotyczące blogów.
WordPress in da cloud – Michał Smereczyński
Brawo za Big Picture
Podczas poznawania nowych, abstrakcyjnych tematów cieszę się, kiedy mogę zobaczyć tzw. „big picture”. Czyli schemat, który pomaga w ogarnięciu złożonego zagadnienia i poznania jego architektury na bardzo ogólnym poziomie. Dlatego chwała dla Michała Smereczyńskiego, który opowiadał o WordPressie w chmurze, za taki właśnie wstęp do tematu.
Zrób wszystko, nie niszcz niczego – Marcin Pietrzak
Pokłon za konkret i kreatywność
Zrobienie dobrej prezentacji z zagadnień twardych, jak na przykład dobre praktyki programistyczne, jest niezwykle trudne. Jeśli zalejesz słuchaczy kodem źródłowym, którego i tak nikt nie zapamięta, polegniesz. Jeśli postawisz na show, poziom merytoryczny tematu spadnie.
Dlatego tym bardziej jestem pod wrażeniem prezentacji Marcina, któremu udało się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i opowiedzieć o wykorzystaniu filtrów i akcji w WordPressie w ujęciu „Sztuki Wojny”. Prelegent umiejętnie dobrał cytaty Sun Tzu do prezentowanych zagadnień technicznych. Tego słuchało się naprawdę przyjemnie.
Budujemy fabrykę blogów na WP Multisite
To był prawdziwy case-study!
WordCamp bez case-study to nie WordCamp. Bardzo lubię wszelkiego rodzaju studia przypadku w dziedzinie WordPressa, pod warunkiem, że są to właśnie prawdziwe case-study. Czyli bez wybielania, bez agresywnej autopromocji, lecz traktujące o rzeczywistych problemach.
Wystąpienie Marcina Kosedowskiego (o tworzeniu platformy blogowej nastawionej na zarabianiu na reklamach) takie właśnie było. Na wyróżnienie zasługuje slajd „brak hooków”, przy którym to autor wyznał otwarcie, że miejscami modyfikowali bezpośrednio kod źródłowy core’a WordPressa. Mało kto potrafi mówić oficjalnie o ciemnej stronie mocy…
Jeśli nie WP MultiSite to co? – Jakub Miczarek
Tak właśnie powinno się zaczynać
Spójrzcie na slajd obok, o którego zaczął wystąpienie Jakub. Taki początek prezentacji lubię najbardziej. Definicja problemu. Jako słuchacz, który ma zostać za chwilę zarzucony stosem nowych informacji, chcę najpierw zostać przekonana, dlaczego w ogóle warto będzie zamienić się w słuch. Gdy jest jasno określony problem i wszystkie bolączki, które z niego wynikają, z ciekawością dowiem się, jakie jest na to remedium.
Kiedy prelegent wymienił wady zarządzania wieloma instancjami WordPressa każdą z osoba, od razu nabrałam motywacji, żeby dowiedzieć się za pomocą jakich narzędzi można sobie to uprościć.
Wielojęzyczność w WordPressie – Agnieszka Bury
Jak ocenić własne slajdy?
A to moja prezentacja na temat rożnych sposobów tworzenia witryn wielojęzykowych. Nie wiem, który slajd był najciekawszy. Chętnie dowiem się tego od czytelników bloga z komentarzy.
Pierwsza wersja mojej prezentacji miała ponad sto slajdów (zatraciłam się kompletnie, robiąc research). Gdy przyszło mi usuwać slajdy do wersji finalnej, wiedziałam tylko, którego slajdu na pewno nie usunę. Jest to slajd prezentowany obok. Pokazuje on, jak wiele zagadnień musi rozgryźć specjalista WP, żeby dobrze przygotować witrynę do działania w wielu językach.
WP & AJAX – zróbmy to na czysto! – Marcin Wolak
Brawo za odwagę!
Slajd, który wybrałam jako najlepszy z prezentacji Marcina, tylko z pozoru wygląda zwyczajnie. Ot, zwykły formularz… A właśnie że niezwykły! Prezentacja miała formę pliku html-owego, który w czasie rzeczywistym za pomocą AJAX-a komunikował się z WordPressem!
Prezentacje w formie demo-LIVE zawsze budziły spory szacunek i mnóstwo emocji wśród uczestników. Marcinowi udało się na żywo w czasie prezentacji dodać kilka nowych wpisów do WordPressa, udowadniając wszystkim, że nie jest tylko teoretykiem zagadnień AJAX-owych w połączeniu z WordPressem.
Skuteczna ochrona przed wykradaniem haseł – Michał Wendrowski
Authentication failed
Niestety, nie przeszłam pomyślnie uwierzytelniania podczas próby uzyskaniu dostępu do slajdów z prezentacji Michała. Autor wystąpienia na temat dwuskładnikowego uwierzytelniania w WordPressie, na moją prośbę o link do prezentacji, odpowiedział, że nie planował jej udostępniania. Szkoda, bo była ciekawa. Pozwoliła na przyjrzenie się problemowi bezpieczeństwa WordPressa w praktyczny sposób (sporo statystyk, sporo przykładów z życia, w tym demonstracja LIVE wtyczki do WordPressa wspierającej omówioną metodę).
Aktualizacja z dn. 11.10.2013 godz. 13.02 W związku brakiem prezentacji Michała zrobiło się więcej szumu (m.in. na facebooku) i po ponownej prośbie do autora, prezentacja na temat uwierzytelniania jest już dostępna ». Dzięki Michał.
W3 Total Cache – przyśpieszanie WordPressa – Bartosz Romanowski
A must have for WP-users
Takie slajdy mają największą siłę przekazu. Zostają w pamięci na dłużej, niż te, w których jest zbyt duże detali technicznych. Tak więc podtrzymuję apel autora – Bartka z wpzen.pl – jeśli jeszcze nie używasz wtyczki W3 Total Cache, po prostu przejrzyj tę prezentację i zacznij korzystać z plugina.
Crowdsourcing – włącz się w rozwój! – Marcin „Sirmacik” Karpez
Od złości do radości
Ten slajd budzi we mnie tzw. emocje ambiwalentne.
Ale od początku. Jako że był to już 14 slajd prezentacji Sirmacika, a słowo WordPress nie padło z ust prelegenta ani razu, zaczęłam niepokojącym wzrokiem wodzić po pozostałych organizatorach. Widzę, że Wojtek też dostrzegł konsternację w oczach moich i Krzyśka. Kiedy mój wyraz twarzy zaczął mówić „What the hell is going on here?”, Wojtek w mig to wychwycił i szepcze do nas: „Spokojnie, on pewnie zaraz pokaże wtyczkę do WordPressa, która steruje tymi robotami.”
WordPress w chmurze Microsoft – czyli Windows Azure do usług – Ryszard Dałkowski
Zejdźmy z tą chmurą na ziemię
Zielony obszar na dachu tej serwerowni odpowiada rozmiarowi boiska do piłki nożnej. W taki oto ciekawy sposób Ryszard Dałkowski próbował sprowadzić na ziemię pojęcie chmury. Jak widać z wielkim rozmachem.
Zadziorny znak zapytania w tytule slajdu ostrzegał, że nawet tak potężna przechowywania danych „z chmur” to jeszcze nie prawdziwa chmura. Tym prostym zabiegiem przedstawiciel Mircosoftu wprowadził słuchaczy w wagę pojęcia geolokacja dla zarządzania danymi w chmurach.
A Ty ile bierzesz za godzinę? – Paweł Wawrzyniak
Najlepszy z najlepszych
Ten slajd jest dla mnie hitem numer jeden jeśli chodzi o WordCamp Wrocław. Uczestnicy konferencji, którzy zarabiają na WordPressie, z pewnością podzielają moje zdanie. Potwierdziła to zresztą salwa śmiechu, która powitała ten slajd podczas wystąpienia Pawła.
Przyznam się, że od tamtej pory przywołuję sobie hasło z tego slajdu podczas robienia wycen dla klientów. Szczególnie dla tych, którzy zdają się wiedzieć wszystko na temat projektowanie stron, tylko nie zaprzątają sobie głowy takimi drobiazgami jak działanie pętli w WordPressie…
Klient też człowiek – Katarzyna Karus
Jak to robią profesjonaliści
Kasia, dyrektor agencji interaktywnej, opowiadała o przystępnym rozbudowywaniu backendu w WP. Jako najlepszy slajd z prezentacji Kasi wybieram ten, który ma nieco mniejszy związek z głównym zagadnieniem. Już tłumaczę dlaczego.
Zawsze ciekawiło mnie, jak wygląda praca nad stronami www w agencjach. Zastanawiałam się, czy tam programiści piszą wszystko od zera czy korzystają również z jakiś gotowych rozwiązań. Możliwość zobaczenia jakich pluginów najczęściej używa się w załodze Kasi było niczym podglądnięcie pracy profesjonalistów przez dziurkę od klucza.
Umowa nie dla freelancera – Mateusz Tuński
Slajd którego nie było
Tego, ani żadnego innego slajdu z prezentacji Mateusza nikt nie widział w czasie konferencji. Bo oto w kluczowym momencie system odmawia posłuszeństwa… Zostawiając prelegenta na lodzie. Bynajmniej. Po chwili okazuje się, że autor jest „łyżwiarzem” i tancerzem w jednym. Opowiadając o umowach zabezpieczających interesy freelancerów, porywa całą publiczność. Kto był i słyszał, już nigdy nie będzie mieć wątpliwości, że zapraszanie na WordCampy ludzi ze świata prawa, to bardzo dobry pomysł.
SEO po pandzie i pingwinie – Magda Bród
Z pasją i humorem
Dzięki temu slajdowi wreszcie zrozumiałam, kim jest Panda, a kim Pingwin w nomenklaturze SEO. I od razu polubiłam te zwierzątka…, bo z prezentacji Magdy dowiedziałam się, że nie zrobią mi nic złego. Techniki optymalizacyjne, które stosuję na tym blogu są jak najbardziej „clean” czy może poprawniej „white”.
Prezentacja Magdy bardzo mi się podobała ze względu na przejrzystość. Jasności przekazu nie zaburzyły nawet niektóre psotne hasełka, które (w wyniku konwersji na cito z Power Pointa) pojawiały się na slajdach do góry nogami.
Views – WordPress dla niePHP-ujących – Cezary Buliszak
To hasło przechodzi do historii
„WordPress to nie tylko platforma blogowa, to CMS” – Paulo Coelho. W życiu żaden slajd na żadnej konferencji, nie rozbawił mnie tak bardzo jak ten. Podobno inteligencja idzie w parze z poczuciem humoru. Jeśli wierzyć temu powiedzeniu, wychodzi na to, że Cezary (autor prezentacji o wtyczce wspomagającej wykorzystywanie zaawansowanych elementów WordPressie bez znajomości php) to bardzo mądry człowiek.
Czarek poczuciem humoru wykazał się nie tylko w tym slajdzie. Niezwykle trafnie ujął podział użytkowników WordPressa na… użytkowników, programistów i pr0gramistów. Kto był, ten kuma.
Zdjęcie główne: Wojtek Równanek
Ja czekam na materiał wideo, bo oglądanie suchych prezentacji raczej nie ma sensu.
Ja tak samo, szczególnie, że nie na wszystkich prezentacjach udało mi się być…
Trzeba było nie spać!
Po lekturze w postaci slajdów brakuje mi jeszcze wykładów. Też czekam na video, bo wyjątkowo ciekawe rzeczy były, o których pierwszy raz słyszę. Szczególnie ciekawi mnie wykład dotyczący bezpieczeństwa. Prawie 71mln stron na WP, miazga!!
http://www.youtube.com/user/bastetmilo/videos 😉
Rewelacyjny wpis! Jeszcze nigdy nie widziałam relacji z konferencji w takiej formie i bardzo mi się to podejście podoba 🙂
A żeby nie było, że robię spamerski wpis do kółka wzajemnej adoracji 😉 to dodam, że wcześniej jeszcze nie miałam okazji obejrzeć prezentacji Mateusza Tuńskiego i teraz mogę śmiało powiedzieć, że nie tylko sam występ był bardzo dobry, ale jeszcze prezentacja może być dobrą ściągawką na przyszłość 😉
Hej,
dobrze słyszeć, że moje case study się podobało, bo trochę się bałem czy nie będzie za bardzo autopromocyjne.
Co do grzebania w corze, to jasne, nie tak powinno się to robić, ale jednak chciałem pokazać inny punkt widzenia programistom, którzy dostają pieniądze za kodowanie i w sumie powinno im zależeć nad tym, żeby mieć jak najwięcej pracy, a nie jak najmniej. W tym projekcie wykładam kasę z własnej kieszeni, więc każde 100 złotych się liczy.
Marcin, tak w ogóle szacun za to, co robisz (zawsze podziwiam ludzi odważnych, ja raczej mam tchórzliwą naturę). Jednak ten (cytowany) argument mi przypomina czasy, kiedy programistom się płaciło za każdą napisaną linijkę kodu. Programiści (ci pisani przez zero w slajdach Cezarego) wiedzą, że dobrego kodera można poznać m.in. po tym, jak z ogromnego kodu potrafi zrobić mniej.
Dziękuję za docenienie 😉
W przyszłości również piszę się na tak świetne konferencje jako prelegent. Dla mnie to było tym bardziej ciekawe bo słyszałem o rzeczach, które były dla mnie często zupełnie obce, ale dzięki prowadzącym mogłem się jednak odnaleźć 🙂
Pozdrawiam,
MT
Mateusz, miło to słyszeć. My też liczymy na Ciebie w przyszłości. W rozmowach kuluarowych ludzie zwrócili również uwagę nawet na to, w jaki sposób zatrzymywałeś się i ustawiałeś nogi ;-). Pełen perfekcjonizm pod każdym względem!
Dzięki za wyróżnienie mojego slajdu. Cieszę się, że udało mi się trochę rozbawić uczestników:)
O proszę, nie wiedziałam wcześniej Twojej relacji 🙂 Bardzo się cieszę, że pomogłam Ci w uporządkowaniu tego googlowego ZOO 🙂
Bardzo ciekawy sposób na relację z konferencji! Sam często piszę krótkie relacje po mniejszych i większych spotkaniach IT lub naukowych, w których uczestniczę – pozwolę więc sobie kiedyś zrobić naśladownictwo 🙂
Cieszę się, że w przypadku mojej prezentacji zwróciłaś uwagę akurat na slajd z definiowaniem problemu, bo właśnie o tym zawsze dużo mówię ludziom, których uczę sztuki prezentacji – pierwsze kilka minut i 1-3 slajdy mamy na to aby zainteresować słuchaczy tematem i sobą samym. Jeśli więc na początku nie powiemy, po co to wszystko – przynajmniej połowa sali nie będzie słuchać…