WordCamp Wrocław – najlepsze slajdy

WordCamp Wrocław najlepsze slajdy

WordCamp Wrocław – czwarty ogólnopolski zlot pasjonatów WordPressa – jest już częścią historii i… wspomnień. Niedawno odkryłam, że niektóre wydarzenia z WordCampa zapisały się w mojej głowie jako stop klatki fragmentów prezentacji. W sumie nic dziwnego, bo przy niektórych slajdach śmiałam się do łez. Były też i takie, przy których szeptałam półgłosem „wow”!

I pomyślałam, że w takiej właśnie formie będzie moja relacja. Tym bardziej, że o wszystkim innym pisali już inni. Dla każdego wystąpienia wybieram najciekawszy slajd danej prezentacji, podając krótkie uzasadnienie dlaczego właśnie ten. Kolejność zgodna z agendą.

Za darmo nie umarło – Tomasz Dziuda

Slajd z prezentacji Tomasza Dziudy. WordCamp 2013.
Slajd z prezentacji Tomasza Dziudy

Plus za aspekt praktyczny
Pierwszej prezentacji nie mogłam obejrzeć w całości, gdyż powracałam kilkakrotnie do rejestracji, żeby przywitać spóźnialskich. Jednak rzut oka na ten slajd wystarczył, żebym zainteresowała się wtyczkami prezentowanymi przez Tomka po powrocie z konferencji.

Bardzo lubię, kiedy pokazywane jest praktyczne zastosowanie danej wtyczki, najlepiej z ciekawym efektem wizualnym. Przedstawione darmowe wtyczki firmy GavickPro pomogą mi jeszcze efektowniej realizować projekty dla klientów. Nie tylko te dotyczące blogów.

Wszystkie slajdy »

WordPress in da cloud – Michał Smereczyński

Slajd z prezentacji Michała Smereczyńskiego. WordCamp Wrocław 2013 width=

Brawo za Big Picture
Podczas poznawania nowych, abstrakcyjnych tematów cieszę się, kiedy mogę zobaczyć tzw. „big picture”. Czyli schemat, który pomaga w ogarnięciu złożonego zagadnienia i poznania jego architektury na bardzo ogólnym poziomie. Dlatego chwała dla Michała Smereczyńskiego, który opowiadał o WordPressie w chmurze, za taki właśnie wstęp do tematu.

Wszystkie slajdy »

Zrób wszystko, nie niszcz niczego – Marcin Pietrzak

Slajd z prezentacji Marcina Pietrzaka. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Marcina Pietrzaka

Pokłon za konkret i kreatywność
Zrobienie dobrej prezentacji z zagadnień twardych, jak na przykład dobre praktyki programistyczne, jest niezwykle trudne. Jeśli zalejesz słuchaczy kodem źródłowym, którego i tak nikt nie zapamięta, polegniesz. Jeśli postawisz na show, poziom merytoryczny tematu spadnie.

Dlatego tym bardziej jestem pod wrażeniem prezentacji Marcina, któremu udało się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i opowiedzieć o wykorzystaniu filtrów i akcji w WordPressie w ujęciu „Sztuki Wojny”. Prelegent umiejętnie dobrał cytaty Sun Tzu do prezentowanych zagadnień technicznych. Tego słuchało się naprawdę przyjemnie.

Wszystkie slajdy »

Budujemy fabrykę blogów na WP Multisite

Slajd z prezentacji Marcina Kosedowskiego. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Marcina Kosedowskiego

To był prawdziwy case-study!
WordCamp bez case-study to nie WordCamp. Bardzo lubię wszelkiego rodzaju studia przypadku w dziedzinie WordPressa, pod warunkiem, że są to właśnie prawdziwe case-study. Czyli bez wybielania, bez agresywnej autopromocji, lecz traktujące o rzeczywistych problemach.

Wystąpienie Marcina Kosedowskiego (o tworzeniu platformy blogowej nastawionej na zarabianiu na reklamach) takie właśnie było. Na wyróżnienie zasługuje slajd „brak hooków”, przy którym to autor wyznał otwarcie, że miejscami modyfikowali bezpośrednio kod źródłowy core’a WordPressa. Mało kto potrafi mówić oficjalnie o ciemnej stronie mocy…

Wszystkie slajdy »

Jeśli nie WP MultiSite to co? – Jakub Miczarek

Slajd z prezentacji Jakuba Milczarka. Wrocław Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Jakuba Milczarka

Tak właśnie powinno się zaczynać
Spójrzcie na slajd obok, o którego zaczął wystąpienie Jakub. Taki początek prezentacji lubię najbardziej. Definicja problemu. Jako słuchacz, który ma zostać za chwilę zarzucony stosem nowych informacji, chcę najpierw zostać przekonana, dlaczego w ogóle warto będzie zamienić się w słuch. Gdy jest jasno określony problem i wszystkie bolączki, które z niego wynikają, z ciekawością dowiem się, jakie jest na to remedium.

Kiedy prelegent wymienił wady zarządzania wieloma instancjami WordPressa każdą z osoba, od razu nabrałam motywacji, żeby dowiedzieć się za pomocą jakich narzędzi można sobie to uprościć.

Wszystkie slajdy »

Wielojęzyczność w WordPressie – Agnieszka Bury

Slajd z prezentacji Agnieszki Bury. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Agnieszki Bury

Jak ocenić własne slajdy?
A to moja prezentacja na temat rożnych sposobów tworzenia witryn wielojęzykowych. Nie wiem, który slajd był najciekawszy. Chętnie dowiem się tego od czytelników bloga z komentarzy.

Pierwsza wersja mojej prezentacji miała ponad sto slajdów (zatraciłam się kompletnie, robiąc research). Gdy przyszło mi usuwać slajdy do wersji finalnej, wiedziałam tylko, którego slajdu na pewno nie usunę. Jest to slajd prezentowany obok. Pokazuje on, jak wiele zagadnień musi rozgryźć specjalista WP, żeby dobrze przygotować witrynę do działania w wielu językach.

Wszystkie slajdy »

WP & AJAX – zróbmy to na czysto! – Marcin Wolak

Slajd z prezentacji Marcina Wolaka. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Marcina Wolaka

Brawo za odwagę!
Slajd, który wybrałam jako najlepszy z prezentacji Marcina, tylko z pozoru wygląda zwyczajnie. Ot, zwykły formularz… A właśnie że niezwykły! Prezentacja miała formę pliku html-owego, który w czasie rzeczywistym za pomocą AJAX-a komunikował się z WordPressem!

Prezentacje w formie demo-LIVE zawsze budziły spory szacunek i mnóstwo emocji wśród uczestników. Marcinowi udało się na żywo w czasie prezentacji dodać kilka nowych wpisów do WordPressa, udowadniając wszystkim, że nie jest tylko teoretykiem zagadnień AJAX-owych w połączeniu z WordPressem.

Wszystkie slajdy »

Skuteczna ochrona przed wykradaniem haseł – Michał Wendrowski

Michał Wendrowski podczas prezentacji. Fot. Wojtek Równanek rownanek.art.pl
Michał Wendrowski podczas prezentacji. Fot. Wojtek Równanek rownanek.art.pl

Authentication failed
Niestety, nie przeszłam pomyślnie uwierzytelniania podczas próby uzyskaniu dostępu do slajdów z prezentacji Michała. Autor wystąpienia na temat dwuskładnikowego uwierzytelniania w WordPressie, na moją prośbę o link do prezentacji, odpowiedział, że nie planował jej udostępniania. Szkoda, bo była ciekawa. Pozwoliła na przyjrzenie się problemowi bezpieczeństwa WordPressa w praktyczny sposób (sporo statystyk, sporo przykładów z życia, w tym demonstracja LIVE wtyczki do WordPressa wspierającej omówioną metodę).

Aktualizacja z dn. 11.10.2013 godz. 13.02 W związku brakiem prezentacji Michała zrobiło się więcej szumu (m.in. na facebooku) i po ponownej prośbie do autora, prezentacja na temat uwierzytelniania jest już dostępna ». Dzięki Michał.

W3 Total Cache – przyśpieszanie WordPressa – Bartosz Romanowski

Slajd z prezentacji Bartka Romanowskiego. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Bartka Romanowskiego

A must have for WP-users
Takie slajdy mają największą siłę przekazu. Zostają w pamięci na dłużej, niż te, w których jest zbyt duże detali technicznych. Tak więc podtrzymuję apel autora – Bartka z wpzen.pl – jeśli jeszcze nie używasz wtyczki W3 Total Cache, po prostu przejrzyj tę prezentację i zacznij korzystać z plugina.

Wszystkie slajdy »

Crowdsourcing – włącz się w rozwój! – Marcin „Sirmacik” Karpez

Slajd z prezentacji Marcina Karpeza. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Marcina Karpeza

Od złości do radości
Ten slajd budzi we mnie tzw. emocje ambiwalentne.

Ale od początku. Jako że był to już 14 slajd prezentacji Sirmacika, a słowo WordPress nie padło z ust prelegenta ani razu, zaczęłam niepokojącym wzrokiem wodzić po pozostałych organizatorach. Widzę, że Wojtek też dostrzegł konsternację w oczach moich i Krzyśka. Kiedy mój wyraz twarzy zaczął mówić „What the hell is going on here?”, Wojtek w mig to wychwycił i szepcze do nas: „Spokojnie, on pewnie zaraz pokaże wtyczkę do WordPressa, która steruje tymi robotami.”

Wszystkie slajdy »

WordPress w chmurze Microsoft – czyli Windows Azure do usług – Ryszard Dałkowski

Slajd z prezentacji Ryszarda Dałkowskiego. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Ryszarda Dałkowskiego

Zejdźmy z tą chmurą na ziemię
Zielony obszar na dachu tej serwerowni odpowiada rozmiarowi boiska do piłki nożnej. W taki oto ciekawy sposób Ryszard Dałkowski próbował sprowadzić na ziemię pojęcie chmury. Jak widać z wielkim rozmachem.

Zadziorny znak zapytania w tytule slajdu ostrzegał, że nawet tak potężna przechowywania danych „z chmur” to jeszcze nie prawdziwa chmura. Tym prostym zabiegiem przedstawiciel Mircosoftu wprowadził słuchaczy w wagę pojęcia geolokacja dla zarządzania danymi w chmurach.

Wszystkie slajdy »

A Ty ile bierzesz za godzinę? – Paweł Wawrzyniak

Slajd z prezentacji Pawła Wawrzynika. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Pawła Wawrzynika

Najlepszy z najlepszych
Ten slajd jest dla mnie hitem numer jeden jeśli chodzi o WordCamp Wrocław. Uczestnicy konferencji, którzy zarabiają na WordPressie, z pewnością podzielają moje zdanie. Potwierdziła to zresztą salwa śmiechu, która powitała ten slajd podczas wystąpienia Pawła.

Przyznam się, że od tamtej pory przywołuję sobie hasło z tego slajdu podczas robienia wycen dla klientów. Szczególnie dla tych, którzy zdają się wiedzieć wszystko na temat projektowanie stron, tylko nie zaprzątają sobie głowy takimi drobiazgami jak działanie pętli w WordPressie…

Wszystkie slajdy »

Klient też człowiek – Katarzyna Karus

Slajd z prezentacji Kasi Karus. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Kasi Karus

Jak to robią profesjonaliści
Kasia, dyrektor agencji interaktywnej, opowiadała o przystępnym rozbudowywaniu backendu w WP. Jako najlepszy slajd z prezentacji Kasi wybieram ten, który ma nieco mniejszy związek z głównym zagadnieniem. Już tłumaczę dlaczego.

Zawsze ciekawiło mnie, jak wygląda praca nad stronami www w agencjach. Zastanawiałam się, czy tam programiści piszą wszystko od zera czy korzystają również z jakiś gotowych rozwiązań. Możliwość zobaczenia jakich pluginów najczęściej używa się w załodze Kasi było niczym podglądnięcie pracy profesjonalistów przez dziurkę od klucza.

Wszystkie slajdy »

Umowa nie dla freelancera – Mateusz Tuński

Slajd z prezentacji Mateusza Tuńskiego. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Mateusza Tuńskiego

Slajd którego nie było
Tego, ani żadnego innego slajdu z prezentacji Mateusza nikt nie widział w czasie konferencji. Bo oto w kluczowym momencie system odmawia posłuszeństwa… Zostawiając prelegenta na lodzie. Bynajmniej. Po chwili okazuje się, że autor jest „łyżwiarzem” i tancerzem w jednym. Opowiadając o umowach zabezpieczających interesy freelancerów, porywa całą publiczność. Kto był i słyszał, już nigdy nie będzie mieć wątpliwości, że zapraszanie na WordCampy ludzi ze świata prawa, to bardzo dobry pomysł.

Wszystkie slajdy »

SEO po pandzie i pingwinie – Magda Bród

Slajd z prezentacji Magdy Bród. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Magdy Bród

Z pasją i humorem
Dzięki temu slajdowi wreszcie zrozumiałam, kim jest Panda, a kim Pingwin w nomenklaturze SEO. I od razu polubiłam te zwierzątka…, bo z prezentacji Magdy dowiedziałam się, że nie zrobią mi nic złego. Techniki optymalizacyjne, które stosuję na tym blogu są jak najbardziej „clean” czy może poprawniej „white”.

Prezentacja Magdy bardzo mi się podobała ze względu na przejrzystość. Jasności przekazu nie zaburzyły nawet niektóre psotne hasełka, które (w wyniku konwersji na cito z Power Pointa) pojawiały się na slajdach do góry nogami.

Wszystkie slajdy »

Views – WordPress dla niePHP-ujących – Cezary Buliszak

Slajd z prezentacji Cezarego Baliszaka. WordCamp Wrocław 2013.
Slajd z prezentacji Cezarego Baliszaka

To hasło przechodzi do historii
„WordPress to nie tylko platforma blogowa, to CMS” – Paulo Coelho. W życiu żaden slajd na żadnej konferencji, nie rozbawił mnie tak bardzo jak ten. Podobno inteligencja idzie w parze z poczuciem humoru. Jeśli wierzyć temu powiedzeniu, wychodzi na to, że Cezary (autor prezentacji o wtyczce wspomagającej wykorzystywanie zaawansowanych elementów WordPressie bez znajomości php) to bardzo mądry człowiek.

Czarek poczuciem humoru wykazał się nie tylko w tym slajdzie. Niezwykle trafnie ujął podział użytkowników WordPressa na… użytkowników, programistów i pr0gramistów. Kto był, ten kuma.

Wszystkie slajdy »

Zdjęcie główne: Wojtek Równanek

16 komentarzy do “WordCamp Wrocław – najlepsze slajdy”

  1. Po lekturze w postaci slajdów brakuje mi jeszcze wykładów. Też czekam na video, bo wyjątkowo ciekawe rzeczy były, o których pierwszy raz słyszę. Szczególnie ciekawi mnie wykład dotyczący bezpieczeństwa. Prawie 71mln stron na WP, miazga!!

 1. Rewelacyjny wpis! Jeszcze nigdy nie widziałam relacji z konferencji w takiej formie i bardzo mi się to podejście podoba 🙂

  A żeby nie było, że robię spamerski wpis do kółka wzajemnej adoracji 😉 to dodam, że wcześniej jeszcze nie miałam okazji obejrzeć prezentacji Mateusza Tuńskiego i teraz mogę śmiało powiedzieć, że nie tylko sam występ był bardzo dobry, ale jeszcze prezentacja może być dobrą ściągawką na przyszłość 😉

 2. Hej,
  dobrze słyszeć, że moje case study się podobało, bo trochę się bałem czy nie będzie za bardzo autopromocyjne.

  Co do grzebania w corze, to jasne, nie tak powinno się to robić, ale jednak chciałem pokazać inny punkt widzenia programistom, którzy dostają pieniądze za kodowanie i w sumie powinno im zależeć nad tym, żeby mieć jak najwięcej pracy, a nie jak najmniej. W tym projekcie wykładam kasę z własnej kieszeni, więc każde 100 złotych się liczy.

  1. i w sumie powinno im zależeć nad tym, żeby mieć jak najwięcej pracy, a nie jak najmniej.

   Marcin, tak w ogóle szacun za to, co robisz (zawsze podziwiam ludzi odważnych, ja raczej mam tchórzliwą naturę). Jednak ten (cytowany) argument mi przypomina czasy, kiedy programistom się płaciło za każdą napisaną linijkę kodu. Programiści (ci pisani przez zero w slajdach Cezarego) wiedzą, że dobrego kodera można poznać m.in. po tym, jak z ogromnego kodu potrafi zrobić mniej.

 3. Dziękuję za docenienie 😉

  W przyszłości również piszę się na tak świetne konferencje jako prelegent. Dla mnie to było tym bardziej ciekawe bo słyszałem o rzeczach, które były dla mnie często zupełnie obce, ale dzięki prowadzącym mogłem się jednak odnaleźć 🙂

  Pozdrawiam,
  MT

  1. Mateusz, miło to słyszeć. My też liczymy na Ciebie w przyszłości. W rozmowach kuluarowych ludzie zwrócili również uwagę nawet na to, w jaki sposób zatrzymywałeś się i ustawiałeś nogi ;-). Pełen perfekcjonizm pod każdym względem!

 4. Bardzo ciekawy sposób na relację z konferencji! Sam często piszę krótkie relacje po mniejszych i większych spotkaniach IT lub naukowych, w których uczestniczę – pozwolę więc sobie kiedyś zrobić naśladownictwo 🙂
  Cieszę się, że w przypadku mojej prezentacji zwróciłaś uwagę akurat na slajd z definiowaniem problemu, bo właśnie o tym zawsze dużo mówię ludziom, których uczę sztuki prezentacji – pierwsze kilka minut i 1-3 slajdy mamy na to aby zainteresować słuchaczy tematem i sobą samym. Jeśli więc na początku nie powiemy, po co to wszystko – przynajmniej połowa sali nie będzie słuchać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.