WordPress Multisite w praktyce, czyli case study pewnego zlecenia

WordPress MultisiteJeśli hasło WordPress Multisite dotychczas znałeś tylko ze słyszenia albo z teorii, to teraz masz okazję zobaczyć, jak można tego użyć w praktyce. O przykładach wielkich i ambitnych zastosowań WordPressa Multisite tylko wspomnę. Skupię się na prostym case study, żeby pokazać, w jaki sposób użycie WordPressa Multisite może ułatwić życie Tobie, jako blogerowi lub webmasterowi stawiącego strony na WordPressie dla klientów.

Uwaga: Nagrałam (24 czerwca 2018) nowiutki filmik jak zainstalować WordPress Multisite. Już dostępny na moim kanale YouTube.

Od potrzeby klienta do wyboru rozwiązania

Temat zlecenia

mariuszbodnar.pl - witryna przed zmianami
mariuszbodnar.pl – witryna przed zmianami

Zadzwonił do mnie pewien fotograf z Warszawy. Wymagania które przedstawił, można by było nazwać typowymi (portfolio zdjęć na WordPressie, modyfikacja motywu pod własne pomysły, optymalizacja pod Google), gdyby nie jeden „drobny” szczegół. Klientowi zależało, żeby jakoś sprytnie oddzielić dwie gałęzie jego działalności: fotografię eventową (dla firm) od fotografii ślubnej.

Oto powody dla których fotograf nie chciał mieszać tych dwóch dziedzin fotografii:

 • różni klienci docelowi
 • różne potrzeby (klientów zainteresowanych fotografią eventową nie bardzo interesują zdjęcia ślubne)
 • różne cenniki
 • różny wachlarz oferty

Nawet notka 'bio’ o fotografie mogła być różnie ujęta, w zależności od profilu fotografowania.

Wybór rozwiązania

WordPress Multisite
WordPress Multisite dla witryny mariuszbodnar.pl

Wrzucenie tego wszystkiego do jednego „wora” faktycznie mijało się z celem. Zaproponowałam klientowi rozwiązanie oparte o WordPress Multisite:

 • Każdą z gałęzi fotografii wydzielamy jako osobą witrynę WordPressową (dolna część obrazka obok)
 • Wprowadzamy jedną witrynę ogólną – grupującą (witryna główna – górna cześć obrazka).
 • Wszystko będziemy mieć w jednej, fizycznej instalacji WordPressa.

Klientowi idea rozwiązania spodobała się. Tym bardziej, że nowe podwitryny mogliśmy od razu rozwijać na jego dotychczasowym WordPressie, zostawiając podmianę dotychczasowej witryny głównej na nową wersję jako ostatni krok, gdy wszystko inne będzie już gotowe.

WordPress Multisite – jak to zrobić w praktyce

Krok 1: Modyfikacja pliku wp-config.php

Żeby zwykłego WordPressa przełączyć w tryb Multisite należy do pliku wp-config.php (znajdziesz go w katalogu głównym instalacji WordPressa) nad linią „/* To wszystko, zakończ edycję w tym miejscu! Miłego blogowania! */” dodać taką oto linijkę:

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

Krok 2: Uruchomienie sieci z panelu admina

WordPress Multisite - uruchamianie sieci
WordPress Multisite – uruchamianie sieci

Wówczas w menu bocznym, w sekcji Narzędzia pojawi nam się nowa opcja Uruchamianie sieci, służąca do przełączenia WordPressa w tryb Multisite.

Po jej kliknięciu WordPress poprowadzi nas przez dalsze kroki. Szczegóły można znaleźć w kodeksie pod hasłem Create a network lub w moim innym tutorialu, pokazującym zastosowanie WordPress Multisite do utworzenia witryny wielojęzycznej.

Krok 3: Dodanie kolejnych witryn

Dodanie kolejnej witryny do WordPress Multisis
Dodanie kolejnej witryny do WordPress Multisis

Jeśli proces przełączenie WordPressa w tryb Mulitisite wykonaliśmy prawidłowo, będziemy mogli dodawać kolejne podwitryny (widziane dla odwiedzających jako podkatalogi lub poddomeny, w zależności co wybraliśmy w procesie przełączania), a nasza dotychczasowa witryna jest pierwszą z nich.

Rezultat finalny

WordPress Multisite w panelu mariuszmodnar.pl
WordPress Multisite w panelu mariuszmodnar.pl

Tak wygląda sieć witryn w naszym case study.

WordPress Multisite – co zyskaliśmy

Oto jakie korzyści przyniosło nam wykorzystanie WordPressa w wersji Mulitisite w tym konkretnym przypadku:

 • Klient zarządza każdą z gałęzi fotografii niezależnie.
 • Klient musi pamiętać tylko jedno hasło i jednego użytkownika, a ma dostęp do wszystkich podwitryn.
 • Wszystkie aktualizacje: WordPressa, motywów, pluginów robimy tylko raz.
 • Dodatkowo do każdej z witryn można się również zalogować oddzielnie, niezależnie (na przykład, gdyby klient chciał dać dostęp innemu użytkownikowi tylko do zarządzania ślubami).
 • Optymalizację pod wyszukiwarki możemy wykonać pod daną dziedzinę fotografowania.
 • Klientom zainteresowanym tylko ślubami fotograf może podać osobny adres strony: mariuszbodnra.pl/sluby.
 • Gdyby w przyszłości fotograf chciał wprowadzić jeszcze kolejnej gałęzie swojej działalności (np. fotografia studyjna, fotografia artystyczna), każdą z nich może wydzielić na osobnej podwitrynie.

WordPress Multisite – przykłady dużych zastosowań

WordPress Multisite jest powszechnie używany. Oto kilka ciekawostek:

 • Cały ogromny portal blogowy wordpress.com zbudowano w oparciu WordPress Multisite.
 • Popularny na świecie portal blogów edukacyjnych edublogs.org również oparty jest to podejście.
 • Polski portal Fabryka Blogów też oparto o rozwiązanie WordPress Multisite. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Marcina Kosedowskiego, twórcy i pomysłodawcy.

Twoje doświadczenia z WordPressem Multisite

A czy Ty użyłeś kiedykolwiek podejścia WordPress Multisite w swojej praktyce? Co to było?

Gdy byłam na WordCampie Praga, poznałam tam ludzi, którzy używają WordPressa Multisite do zarządzania setkami a nawet tysiącami witryn swoich klientów. Wszystko z jednego WordPressa. Oczywiście opanowanie tego przy takiej skali wymaga wiedzy eksperckiej w tej dziedzinie, niemniej jednak wniosek jest prosty: da się i można.

88 komentarzy do “WordPress Multisite w praktyce, czyli case study pewnego zlecenia”

 1. Ciekawy pomysł, kiedyś zaoszczędziłby mi pracy 😉 ale w przyszłości na pewno się przyda.
  Ale mam pytanie – tutaj i we wspomnianym tutorialu pokazujesz jak to zrobić na podkatalogach, a czy da się jakoś ustawić, aby takie „pod-serwisy” działały na subdomenach? (Świta mi, że być może podobnie jak przy instalacji WP w subdomenie starej strony, co było w tutku i co stosuję, ale co należało by umieścić w subdomenie, a co dodatkowo ustawić w WordPressie?)

  1. Tak, podczas instalacji Multisite’a WP się Ciebie zapyta czy wolisz na subdomenach czy podkatalogach. Ale jak już masz zainstalowanego WP w podkatalogu, to już będziesz mógł tylko na podkatalogach.

   Są też wtyczki, które umożliwiają zmapowanie każdej z poddomen na osobną domenę.

   1. Dzięki. O tych wtyczkach na oddzielne domeny to nawet nie pomyślałem.
    Ja myślałem o opcji: Główna instalka w głównym katalogu, dodatkowe w subdomenach (zakładam, że „główna” to w zasadzie 'landing page’, czy też 'main page’ ale tylko z opcją wyboru drogi) a reszta w subdomenach.
    Jeszcze taka myśl / ciekawostka – masz może doświadczenie, co się stanie, jeżeli te „podstrony” chciałbym postawić na różnych theme’ach? (w sensie – landing page – theme nr 1, subdomena A – theme 2, subdomena B – theme 3 itp.) – oczywiście z zachowaniem podobnej „struktury” typu nazwy podstron, ale różnej ich ilości i ostatecznego kształtu (galeria lub nie, widget lub nie). Będzie się gryźć? Pewnie tak 🙂

     1. Dziękować, ale to bardzo serdecznie 🙂
      Nieśmiało pozwolę sobie głowę zawrócić kolejnym pytaniem, bo temat jest generalnie kuszący – czy da się „dointegrować” istniejącego już wordpressa do takiej konstrukcji? (np.: Mam już kilka instalacji WP w subdomenach, odpowiadają różnym profilom działalności jednej firmy, chcę założyć jedną stronę „główną” – np. w głównej domenie, z subdomenami powiązanymi na zasadzie multisite. Co się da – zrobić wspólne, co trzeba zostawić rozdzielone, ale nawigację uprościć jak tylko się da. Czyli zakładam „main page”, dodaję multisite, instaluję – dodaję, to co nowe, no i… co dalej ze starymi stronami? Muszę pokasować i dodać jeszcze raz do nowej struktury, czy mogę „podpiąć” istniejące instalacje do nowo tworzonego multisite’a?) Pisałaś wcześniej o średniej wygodzie przenoszenia wordpressa na nowe lokalizacje, z drugiej strony – ręczne kopiowanie setek newsów / artykułów / galerii jest bez sensu, stąd moje pytanie. Oczywiście łatwiej byłoby to zaplanować od początku jak należy ale… 🙂
      Dzięki raz jeszcze za odpowiedzi, są naprawdę pomocne 🙂

  1. Na pewno się dało. Ale jeśli pytasz o wykorzystanie podstron, wpisów z podziałem na podkategorie itp. to niestety w tym przypadku robiło się to mało wygodne w obsłudze. Ale pewnie masz jakieś inne rozwiązania na myśli, to dawaj, chętnie się zapoznam.

 2. Jak wygląda w WordPress Multisite kwestia motywów – można mieć na każdej stronie inny motyw? Ponadto czy da się publikować jeden wpis na wielu stronach?

  1. Jak wygląda w WordPress Multisite kwestia motywów – można mieć na każdej stronie inny motyw?

   Tak, można. To jest podstawowa (wbudowana) funkcjonalność. Przechodzisz fo kokpitu danej podwitryny, potem w Wygląd->Motywu i wybierasz motyw. Dlatego jeśli zarządzasz kilkoma witrynami swoich klientów z jednego miejsca, to każdy z nich widzi swój motyw.

   czy da się publikować jeden wpis na wielu stronach?

   Tak, ale tutaj trzeba się posłużyć zewnętrzną wtyczką. Np:
   http://premium.wpmudev.org/blog/daily-tip-share-posts-across-a-wordpress-multisite-network/

 3. O kurde, pierwszy raz się z tym spotykam – WordPress w WordPressie? 😀 Szczególnie dobry pomysł dla stron firmowych, które skupiają się na pozycjonowaniu, wtedy sprawa jest przecież znacznie prostsza, a i jak sądzę Google przychylniej spogląda na tego typu witryny.

  1. Tak, dokładnie. WordPress w WordPressie, a raczej wiele WordPressów w jednym.

   Szczególnie dobry pomysł dla stron firmowych, które skupiają się na pozycjonowaniu

   Tu też masz rację. Właśnie o takim wykorzystaniu WordPressa MultiSite opowiadał Marcin Kosedowski rok temu na wrocławskim WordUpie.

 4. pierwszy raz spotkałam się z taką możliwością, po przeczytaniu Twojego wpisu widzę same korzyści rozwiązania, więc trzeba to przetestować na sobie i zacząć z tego korzystać

  1. Hej Aneta. Dzięki za komentarz. Jak widać, nie tylko Ty pierwszy raz o tym usłyszałaś. Ale do testów najlepiej użyć jakieś testowej strony (np. osobny WordPress zainstalowany w podkatalogu), bo jak się coś namiesza w czasie przełączania, to potem nie jest łatwo to odkręcić bez grzebania w bazie.

 5. czy masz pomysł jak przekierowac domene na konkretną podstronę ?
  chodzi o to, że mam stronę wesele.
  sa w niej działy fotograf, wideo, zespol
  klient chce, zeby jak ktos wejdzie na strone z domeny fotograf to zaladowała mu sie tresc wesele/fotograf/
  jak wideo to ladujemy wesele/wideo itd.

  wp postawiony jest pod domena wesele.

  zastanawiam sie czy najlepiej nie bedzie tutaj jednak to przerobic na WP MU

 6. Multisite jest na pewno pomocne, tylko jak podpiąć domenę pod sieć. To znaczy dodałem już domenę do sieci i zostało mi jeszcze przekierować DNS (chociaż te mam na tym samym serwerze z domeną) oraz podpiąć pewnie katalog.

  1. Od tego są przekierowania 301. Natomiast musisz się liczyć z tym, że tego typu zmiany w strukturze adresów odbiją się na reputacji. 301 nie przekazuje pełnej mocy.
   No i oczywiście warto pamiętać, że subdomeny są traktowane jak zupełnie oddzielne domeny.

 7. Użyłem kiedyś multisite’a i nie wiedziałem czemu poszczególne witryny nie wyświetlają mi się po 'moje witryny’, okazało się, że wpisałem każdej inny mail. Ot taki błąd nowicjusza:)
  Multisite jest bardzo przydatny, chwalę sobie to rozwiązanie.

 8. Hmm rozwiązanie niby ok, ale ciekawi mnie jak to się ma do SEO. Jeśli ktoś już prowadzi bloga od jakiegoś czasu, pozycjonuje go i nagle wprowadzi wspomniane rozwiązania, będzie problem z back linkami. Prowadzę blog z zegarkami szwajcarskimi i myślałem o zastosowaniu tego rozwiązania, ale mam obawy jak wyżej. Nie mam pomysłu jak to wprowadzić, a chciałbym pisać nie tylko o samych zegarkach, ale również ich naprawach czy opiniach internautów. Pani rozwiązanie jest ok, ale myślę, że warto jeszcze popracować nad strukturą linków o ile jest to wykonalne. Nie wiem czy dobrze i jasno się wyraziłem, ale mam nadzieję, że mnie wszyscy zrozumieją. Pozdrawiam

 9. Artykuł doskonale zobrazował moje spojrzenie na multisite. Teraz już bez większego problemu będę wiedział co, gdzie i jak. Dziękuję za wspaniały artykuł!

 10. Już jakiś czas temu zacząłem swoją przygodę z WordPressem, ale dopiero dzisiaj natknąłem się na ten blog. Szkoda, że nie wcześniej, oszczędziłby mi to sporo czasu. Zyskałaś kolejnego stałego czytelnika. Dzięki!

  1. Multisite działa jako base master kokpit dla pozostałych witryn. 😛
   Domena, pod którą go uruchomisz będzie Twoją główną (base-domain), a utworzone witryny i jej adresy będą tworzone jako sub-domena lub podkatalog do domeny głównej.

   Istnieje możliwość aby adresy witryn podpiąć pod osobne domeny czy na odwrót – osobne domeny podpiąć pod witryny czy nawet pod domenę główną podpiąć jakieś inne.

   Wariacje kombinacji.

 11. Witam. Poszukuję odpowiedzi na pytanie czy w WordPress Multisite jest możliwość by każdy użytkownik mógł mieć indywidualne ustawienia wtyczek? Pozdrawiam

 12. Nie mogę przejść do panelu admina podstrony pokazuje mi się błąd: „Ta strona internetowa zawiera pętlę przekierowań”

 13. Dziękuję za garść przydatnej wiedzy.
  Mam pytanie odnośnie artykułów umieszczanych na podstronach w sieci. Czy na stronie głównej można wyświetlać wpisy/artykuły/treści umieszczone na podstronach?

 14. Czy przy takim rozwiązaniu (multisite) użytkownicy też są „wspólni”? Tzn czy jeśli w ramach jednego wp w multisite założę jakiegoś usera to czy on też jest aktywny na innymi site w multi?

 15. Hej,

  postawiłem WordPress MU z wtyczką WordPress MU Domain Mapping
  Mam jeden problem, może ktoś coś w tym temacie myślał już?

  Jak ustawić, żeby każdy blog w sieci miał swoją własną bazę danych?
  Domyślnie wszystko zapisywane jest w jednej bazie z prefixem 2_, 3_ itd.
  Co stanowi problem przy backup, przenoszeniu itp.

  Ktoś, coś?

  1. MU już tak ma, że działa w ramach jednej bazy.
   Jak chcesz osobno, to zawsze możesz porobić oddzielne, standardowe instalki i spiąć je sobie potem tylko jakimś menadżerem typu ManageWP, MainWP, iControlWP, InfiniteWP, iRemoteWP itp.

   Jeżeli zaś musi być koniecznie MU, to zostaje chyba tylko zabawa wynalazkami pokroju Multi-DB od WPMUDEV, czy też HyperDB, SharDB…

 16. Siema, fajnie to wygląda ale powiedz mi, Aguś, jak multisite wygląda z templatkami – trzeba coś jeszcze konfigurować w swojej customowej templatce czy jak?

 17. Witam wszystkich 🙂
  Próbuję zainstalować WordPress Multisite w opcji subdomeny.
  Mam jednak jakiś problem – zainstalowałem WP Multisite oraz WordPress MU Domain Mapping. Wygląda z pozoru że jest ok. Tworzę np. nową stronę w sieci, mapuje … ale nie widzę np. wtyczek włączonych w całej sieci i motywów na stronie subdomeny 🙁 . Czy wiecie może być nie tak i jak prawidłowo zainstalować wszystko od podstaw ? Ja zrobiłem w ten sposób: Stworzyłem nowy katalog w Public html -> zainstalowałem WP Multisite -> uruchomiłem sieć -> stworzyłem subdomeny -> przekierowałem DNS -> podczas tworzenia nowej strony w WP Multisite stworzył mi się nowy podkatalog w katalogu gdzie jest WP Multi… , ale strona się sama nie tworzy -> wgrałem więc nowego WP do tego podkatalogu (jako baza danych ta z WP Multisite) -> skonfigurowałem WordPress MU Domain Mapping -> teraz faktycznie strona istnieje, ale nie widzę wtyczek i motywów włączonych w sieci. Co źle ustawiam? Chcę mieć tylko dostęp do wszystkich subdomen z poziomu Superadmina, żeby szybciej włączać wtyczki i dodatki na wszystkich subdomenach. Będę wdzięczny za wszelką pomoc 🙂 Pozdrawiam Tomasz

 18. Witam. Chciałbym zaznaczyć, że jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o „tajemne moce”. Mój problem jest zupełnie innej natury, mianowicie po zainstalowaniu trybu Multisite po drugim wylogowaniu nie mogę ponownie zalogować się do kokpitu wordpressa, wyskakuje monit o błędnym haśle. Odzyskiwanie i zmiana hasła nie pomaga. Nadal nie mogę się zalogować.

 19. mam pytanie na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
  czy multisite działa na localhost ?
  jeśli tak to czy należy zrobić jakieś zabiegi w kodzie lub coś podobnego aby zadziałał na localhoście ?
  bardzo proszę kogokolwiek o odpowiedź

 20. Czy w MS można konfigurować oddzielnie wtyczki?
  – tzn. czy można skonfigurować jedną wtyczkę aby chodziła tylko pod jedną stroną, a inną wtyczkę żeby chodziła pod obiema?

  Czyli tak naprawdę pytanie brzmi, czy można instalować oddzielnie wtyczki dla każdej ze stron w sieci MS?

 21. Dzięki za wyjaśnienie. Teraz już wiem co robić bo miałem problem z pewną małą firmę mającą 3 rodzaje działalności – luźno powiązane. Ten model wydaje się najlepszy. Tego nie ma w standartowych kursach WordPressa. I człowiek szuka i szuka zanim pozna ten keyword: multisite.
  Wielkie dzięki.

 22. Od potrzeby klienta do wyboru rozwiązania
  Cytuje
  Zadzwonił do mnie pewien fotograf z Warszawy. Wymagania które przedstawił, można by było nazwać typowymi…..

  Aga daj szanse jakiego innego kontaktu z Toba , maila czy może jak ten szczęściarz, fotograf z Warszawy …skoro zadzwonił to domniemanie ze miał numer tel. ?:)
  Sorry, ze to info w komentarzach ale proszę Cie jak wyżej o mozliwosc korespondencji lub rozmowy, sprawa dot.ewentualnego zlecenia .

  Pozdrawiam
  Robert

 23. Cześć. Mam pytanie apropo funkcjonalności. Czy rozkładając część wtyczek na jedną podstronę a część na drugą sprawię że pierwsza podstrona na której są zainstalowane te 'lekkie wtyczki’ bedzie działał szybciej, czy też jest to bez znaczenia?

 24. Szkoda tylko, że nie napisaliście jak dodac te nowe witryny.

  Dodałe nową witrynę, ale nie wiem jak podpiąć nową domenę. 🙁

 25. Czytam artykuł super sprawa ! Moje pytanie mam stronę w home.pl i druga w nazwa.pl (odzieli klienci) czy da się zastosować Multisite opcja abym zarządzał w jednym miejscu wszystkim ?

 26. Cześć,
  Próbuję postawić multisite, ale mam problem. Otóż instalka jest w subdomenie a.domena.pl WordPress nadaje mi subdomeny b.a.domena.pl itp. Czy da się zrobić sieć a.domena.pl, b.domena.pl i c.domena.pl, czy takie zabawy to już na oddzielnych instalkach?

 27. Hej, świetny artykuł. To z niego dowiedziałem się o czymś takim jak Multisite. W tej chwili dzielę swoją stronę w podobny sposób, jak zaprezentowane case study, dzieląc ofertę na klientów indywidualnych, biznesowych i instytucje. To tak, żeby nie było wszystkiego w jednym miejscu, bo i layout inny by się przydał i język i łatwość odnalezienia się chociażby w trzech różnych ofertach i cennikach.

  Mam jedynie problem z tym, że strona funkcjonowała już wcześniej, są na niej stworzone strony i wpisy (w ramach strony tworzony był również blog) i wszystko funkcjonuje w tej chwili pod adresem: http://www.nazwastrony.pl. Stworzyłem już subdomeny a.nazwastrony.pl, b.nazwastrony.pl i c.nazwastrony.pl, przygotowałem sobie motywy itp. tylko czy można poprzenosić to, co już mam na starej stronie głównej? Chodzi mi o to, żeby strony (w rozumieniu wordpressa) i wpisy z domeny głównej skopiować na subdomenę, tak by np. zachować komentarze na blogu lub licznik like’ów i wyświetleń.
  Nigdzie nie widzę takiej możliwości w kokpicie multisite.

  Z góry dzięki za pomoc i gratuluję naprawdę fajnego artykułu.

 28. Hey Aga! Najlepszego z okazji dnia kobiet!
  Zastosowałem porady i multisite fajnie działa.
  Mam wszak pytanie, WP pracuje w 'subdomenie xxx.domenagłowna.eu’ i gdy chcę z WP utworzyć kolejną stronę, proponuje coś jak: 'nowa_nazwa.xxx.domenagłówna.eu’ a jak zrobić, aby kolejne strony podłączone pod tego WordPressa miały adresy jak: 'yyy.domenagłówna.eu’ i 'zzz.domenagłówna.eu’ . Będę zobowiązany za podpowiedź.

 29. Witam,
  Bardzo fajny artykuł.

  Ja natomiast się zastanawiam, co w przypadku gdy robię stronę Klientowi i podczas pracy nie mogę użyć jego domeny, a dopiero po akceptacji przenoszę całość na jego serwer?

  Jak wygląda zmiana domeny głównej i subdomen?

 30. Czy przy tym rozwiązaniu mogę ustawic różne ceny dla produktów w woocommerce i czy magazyn będzie jeden?

 31. A czy za pomocą multisite jest opcja zrobienia kilku takich stron opartych o jeden motyw, który będzie się aktualizował (w razie potrzeby) na wszystkich tych witrynach w obrębie tego multisite?

  I jeszcze jedno ważne pytanko…
  Czy można wtedy wrzucić posta na tej jednej głównej stronie admina i wskazać na których instancjach ma się wyświetlić?

 32. Hej Aga, świetny blog!
  Od pewnego czasu bawię się wordpressem.
  Korzystałam juz ostatnio z multisite, subdomeny działają itp.
  Jednak chciałam zrobić kolejną stronkę z multisite i niestety pojawił się problem. Na głównej stronie mogę dodawać grafikę, media bez problemu jednak dla subdomeny już nie :(.
  Widać,że grafika się wczytuje, pojawiajają się jedynie szare pola oraz widać,że zmniejsza się ilość dostępnej pamięci, jednak obrazków nie widać. Jak chce je wczytać do tematu to się nie da, wszystko jest szare.
  Może miałaś problem z czymś takim?
  Ratuj! 🙂
  Pozdrawiam serdecznie,
  Ola

  1. Hej, ja nie miałam nigdy takiego problemu, ale pogooglałam trochę i kilka osób w podobnych wypadkach sugeruje, że coś może być nie tak w pliku .htaccess. Jak wygląda Twój plik .htaccess? Może spróbuj wkleić tu (między znaczniki code).

 33. Hej Aga.

  A wiesz może, jak zrobić, aby wpisy z różnych blogów wyświetlały się na stronie głównej np. domena/blogi ,posty z sieci mulitsite, tak jak to było w zaimplementowane w fabryka blogów. Orientujesz się jak to zrobić? Można w sumie użyć WP RSS Aggregator, ale może istnieje jakieś inny sposób.
  Pozdrawiam

 34. Dzięki za artykuł,

  stawiam wp od kilku lat, ale dopiero teraz zamierzam się pobawić w MS. Widzę, że ten blog to będzie dobre źródełko wiedzy i porad 🙂

  Jak coś chętnie rewanżuje się tym co wiem i potrafię z zakresu photo/DTP/marketing.

  Pozdrawiam!

  1. Dzięki. Artykuł jest stary, ale pewne rzeczy się nie zmieniły, w sensie idea. A też masz blog czy masz na myśli usługi?

 35. Cześć. Takie pytanie od zaczynającego przygodę z wp. Chce założyć bloga który będzie opisywał kilka różnych tematycznie rzeczy. Np tematy związane z it, z męska moda, ze zdrowiem itp.
  Planowalem zrobić to w kilku działach, wybieranych z rozwijalnego albo i nawet nie menu.
  Każda z podstron miałaby swoją nazwę np http://www.mojadomena.pl/blog byłoby główna strona, potencjalnie pod http://www.mojadomena.pl byloby cos kierującego na poszczególne witryny. Mojadomena.pl/zdrowie było by o zdrowiu itp.

  Pytania sa takie:
  1. Czy to dobry pomysł, takie rozplanowanie techniczne? Wydaje mi się, że tak, bo mam wszystko w jednym miejscu?
  2. Czy mogę łatwo nadać dostęp dla kogoś tylko do np http://www.mojadomena.pl/zdrowie żeby mógł publikować wpisy tylko w tej części serwisu?
  3. Czy do tego wlasnie służy multi wp?
  4. Co, gdybym pliki z głównej witryny wp ręcznie pokopiowal do poszczegolnych katalogach /var/www/html/blog, /var/www/html/zdrowie /sport /moda /it ? Czy właśnie to robi multisiting?

  1. Hej Kamil,
   #1
   a nie lepiej mieć to na różnych domenach? Jeśli zależy Ci na zarządzaniu wszystkiego w jednym WP (multisite), żeby ułatwić sobie prace admnistracyjne, to też da się tak zrobić, żeby mieć jednego multisite’a ale rożne domeny (są do tego wtyczki).

   Ja osobiście jak bym chciała czytać o zdrowiu, to bym wolała trafiać na domenę, która kojarzy mi się ze zdrowiem, a jak o męskiej modzie to gdzie indziej, no chyba że one wszystkie maja jakiś wspólny mianownik, to wtedy jest sens, mieć na tej samej domenie i WP Multisite się sprawdzi.

   #2 tak
   #3 różne są zastosowania, chodzi o to, żeby zarządzać kilkoma WP z jednego miejsca
   #4 jakie pliki chcesz kopiować? nie kumam tej części, ale lepiej nic ręcznie nie kopiować 🙂

   1. Katalogi spod linux cmd. Każdy katalog to jeden site, tak? Np żeby mieć coś na adresie blog to byłoby w var/www/costam/blog, obok var/www/costam/zdrowie. To robi multisiting?

    Następna sprawa, konfiguruje vpsa według nieźle napisanej strony, która kładzie nacisk na security. Podam link później.

    Jest tam opisane, że trzeba posiadać dwa adresy ip dla virtual hosts. Czemu tak?

    1. https://www.rayheffer.com/building-secure-wordpress-server-lamp-centos-7-selinux/#comment-32908

     I tu jest część – „Part 5: Configuring LAMP (Linux, Apache, MariaDB/MySQL and PHP) „. A w opisie:
     „SSL (HTTPS) will be used for the fictitious blog (cloudwire.info), and since host headers only work with HTTP (not HTTPS), a unique IP address is required for each site listening on 443. In this example, one site (cloudwire.info) will be configured on HTTPS (443), so a single IP address allocated by the VPS provider will be used. Your VPS provider will be able to tell you how to add additional IP addresses if they are needed.”

     Rozumiem, ze w moim przypadku to nie ma znaczenia, bo i tak to bedzie jeden adres z poddomenami na koncu, tak?

     Kiedy w ogole powinno uzywac sie oddzielnych adresów IP dla virtual hostów w apache?

 36. Hej Aga,
  Przede wszystkim: Gratulacje dla fajnego wpisu.
  Sprawa:
  Tworzę stronę dla sieci restauracji. Sieć posiada różne lokalizacje, w różnych miejscach. Poszczególne oddziały będą miały różniące się menu i kilka innych rzeczy.
  Założenie:
  Stworzyć sieć stron opartą na Multisite. Każda z witryn ma wyglądać tak samo, posiadać tę samą treść, z wyjątkiem kilku podstron.
  Pytanie:
  Czy jest możliwość wprowadzania treści na jedną witrynę (główną) w taki sposób, żeby automatycznie ta treść pojawiała się na pozostałych? Ewentualnie czy istnieje jakieś proste rozwiązanie pozwalające na określenie części wspólnych dla wszystkich podwitryn, łącznie ze zmianami w wyglądzie szablonu, układu menu itd.?

  Czy masz jakiś pomysł na to?

  1. Yami02, takie wyodrębnianie części/funkcjonalności wspólnych na Multisite jest możliwe ale trzeba grzebać w kodzie. No chyba że są jakieś wtyczki, ale ja nie znam konkretnych.

 37. Bardzo fajny wpis oraz film na YT. Pytanie, można to zastosować do wyboru języka? Np. aby strona była po PL, EN i/lub DE ? Czy może jakoś inaczej osiągnąć taki efekt?

 38. Mam WordPress 5.5.1 i zrobiłem Multisite. Jak się okazuje nie mam możliwości zmiany nazwy domeny.Wtyczka WP-Multi-Network nie pomogła.
  No niestety, ale jest to wielka wada instalacji Multisite.

 39. Hej,
  Bardzo się cieszę, że w końcu trafiłem na tak wartościowy blog…
  Wielokrotnie szukałem wszelkich odpowiedzi, które znajdują się tutaj 😀 Szacun też za format treści… Mistrzowski!
  Mam pytanie… Mam multiside, – planuje na subdomenach zrobić podcast.domena.pl – optymalizacja pod motyw, blog. – to samo, w przyszłości sklep. etc… Mam teraz problem… Nie chcę dublować plików graficznych, a mieć to wszystko jednym miejscu. Jak to wykonać?

 40. Dzień Dobry

  Jestem zielona i buduje od zera wordpress na motywie Astra za free. Mam już zrobiona strona główna, o mnie , kontakt i chce zrobić stronę blog na innym motywie gdzie akurat jest tam kilka stron z blogiem na motywie np. cali i wybrać tylko stronę blog a nie mogę wybrać bo wcześniej próbowałam i wszystko mi się wysypało . Troszkę się boje czy późniejsza instalacja multisite nie spowoduje wysyp ? Chce mieć taki wygląd paska strony np. http://www.domena/ stronaglowna , http://www.domena/blog itp.

  1. Sylwia, motyw Astra jest tak elastyczny, że ciekawi mnie bardzo dlaczego chcesz użyć innego motywu do bloga. Na jakich efektach Ci zależy?

  1. Hej Anna. Przepraszam za późną odpowiedź. Jeśli Twój problem jest aktualny, to czy możesz zadać to pytanie. Przeczytałam ostatni komentarz Artura G. i jest on na tyle szeroki, że ciężko mi zrozumieć jaki Ty masz teraz problem do rozgryzienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.