WordPress w lutym 2018 – najważniejsze wydarzenia

WordPress luty 2018Luty w świecie WordPressa zaczyna się od zaskakujących wiadomości.

Najpierw ekipa WooCommerce informuje, że usunęła z repozytorium WP najświeżą wersję WooCommerce 3.3 w kilka godzin po jej wydaniu. A kilka dni później, wychodzi nowa wersja WordPressa 4.9.3, z poważnym błędem, który zablokuje kolejne automatyczne aktualizacje WordPressa na stronach.

Czy cały luty obfitował w tak dramatyczne wydarzenia? Zapraszam na podsumowanie wydarzeń miesiąca.

WooCommerce 3.3 usunięte z repo WP kilka godzin po wydaniu

1. lutego zespół rozwijający wtyczkę WooCommerce informuje na swojej stronie, dlaczego podjęli decyzję o usunięciu WooCommerce 3.3 z repozytorium WordPressa świeżo po jego wydaniu.

Wersja ta spowodowała konflikty z niektórymi motywami WordPressa i autorzy, usuwając to wydanie z repozytorium, chcieli jak najszybciej powstrzymać falę potencjalnych problemów w kolejnych sklepach opartych o WooCommerce.

Błędy zostały bardzo szybko naprawione i już 5 lutego wychodzi oficjalne wydanie WooCommerce 3.3.1 które naprawia te konflikty.

WordPress 4.9.3 zawiera błąd, który uniemożliwia kolejne automatyczne aktualizacje

Tego samego dnia wychodzi – jak się potem okaże – feralna wersja WordPressa 4.9.3.

Wersja ta, która wgrywa się na setki tysięcy stron WordPressowowych automatycznie, w dniu 5 lutego 2018 zawiera błąd, który spowoduje, że WordPress sam się nie zaktualizuje do kolejnej wersji.

Trzeba mu pomóc ręcznie i wersję 4.9.4, która wychodzi zaraz na drugi dzień i naprawia błąd, zainstalować ręcznie.

Na szczęście wiele firm hostingowych stanęło na wysokości zadania i zaktualizowało strony, które nieszczęśliwie „zawisły” w niefortunnej wersji 4.9.3.

Rusza seria wywiadów na żywo z ludźmi zaangażowanymi w rozwój Gutenberga

To nie koniec wielkich wydarzeń 5. lutego 2018.

Również 5. lutego Matt Cromwell, administrator grupy Facebookowej zrzeszającej programistów WordPressa, przeprowadza pierwszy z serii wywiadów z ludźmi zaangażowanymi w rozwój Gutenberga – nowego edytora WordPressa.

Pierwszym z gośćmi Matta jest Joost de Valk. Yoast odpowiada na pytania, jak jego ekipa wtyczki Yoast SEO przygotowuje się na działanie z edytorem Gutenberg.

W kolejnych tygodniach zobaczymy wywiady z Ahmadem Awais, Tammie Lister i wreszcie samym Mattem Mullenwegiem. Każdy z tych wywiadów dostępny jest na kanale YouTube i zasługuje na uwagę.

O wkładzie Ahmada Awaisa w naukę kodowanie pod Gutenberga pisałam we wpisie „Skąd programista WordPressowy ma czerpać wiedzę o Gutenbergu”.

W kolejnych wywiadach w tej serii, mnie osobiście bardzo spodobała się postawa Tammie Lister. Tammie jest jedną z liderek projektu Gutenberg, która nie tylko czuwa nad designem, ale przede wszystkim cierpliwie wsłuchuje się we uwagi zgłaszane od użytkowników. A lekko nie jest, bo zgłoszenia o niekompatybilności napływają w sporych ilościach, w szczególności od bojowo nastawionych programistów, chcących przygotować swoje wtyczki do współpracy z nowym edytorem zanim ten stanie się częścią WordPress core.

Ciekawie było również usłyszeć opinię Tammie o tym, jak wielką różnicę robi rozwijanie tak wielkiego projektu w środowisku Open Source, gdzie praktycznie tysiące użytkowników na bieżąco ma wpływ na to, jak będzie wyglądać nowy edytor.

Wychodzi nowa wersja Gutenberga 2.2. Są kolumny!

16 lutego wychodzi kolejne wydanie Edytora Gutenberg – 2.2. Największym hitem są kolumny. W tej wersji wprawdzie oznaczone jeszcze jako „w fazie eksperymentalnej”, ale to i tak ogromna niespodzianka.

Wreszcie można pisać teksty we wpisach i na stronach w kilku kolumnach i suwakiem zwiększać/zmniejszać ich liczbę.

 

Z innych nowości zasługujących na uwagę jest możliwość podglądu zapisanych bloków. Przypomnijmy, że utworzony blok możemy sobie w edytorze zapisać i potem wykorzystać w innym miejscu. Wcześniej, gdy wspomnianego podglądu nie było, przed kolejnym wykorzystaniem zapisanego bloku, trzeba było najpierw taki blok wstawić, żeby przypomnieć sobie, co się pod nim kryje.

Lista wszystkich zmian w Gutenbergu 2.2 jest baaaaardzo długa i możemy ją zobaczyć we wpisie Matiasa Wentury, głównego programisty Gutenberga pt. What’s new in Gutenberg (16th February).

Przypomnijmy, że Matias dał się wszystkim zapamiętać po epickim wręcz występie na WordCamp US 2017, gdzie przeprowadził demonstrację edytora Gutenberg na żywo.

A co w Polsce?

Artykuł Kuby Mikity w Smashing Magazine

W lutym na łamach słynnego Smashing Magazine zostaje opublikowany artykuł polskiego programisty – Jakuba Mikity. Kuba napisał tutorial, pokazujący, jak okiełznać AJAX calls w praktycznym zastosowaniu. Z artykułu programista WordPressowy dowie się, jak zaimplementować wtyczkę do WordPressa, która wysyła formularz bez przeładowywania strony.

Artykuł Kuby Mikity w Smashing Magazine
Artykuł Kuby Mikity w Smashing Magazine

Kuba, gratulacje!

Spotkanie WordPressowe w Trójmieście, Białymstoku i Katowicach

W lutym odbyły się lokalne spotkania miłośników WordPressa w Trójmieście (Gdynia), Białymstoku i w Katowicach (WordUp Silesia).

W Trójmieście wystąpili:

  • Katarzyna Gajewska: Myśl globalnie, pracuj lokalnie!
  • Tomasz Dziuda: Wtyczkowe kompendium
  • Kamil Porembiński: Mój pierwszy hosting lub serwer pod WordPressa
  • Magdalena Górecka: Wygląd ma znaczenie. Motyw darmowy, płatny, czy własny?

Do Białegostoku przyjechali prelegenci aż z drugiego końca Polski!
Prezentacje:

  • Maciek Swoboda: Motywy WooCommerce dla początkujących
  • Krzysiek Dróżdż: Dlaczego ten maleware ciągle wraca?
  • Piotr Niewiadomski: Automatyczny GIT deploy w WordPressie

Ja osobiście wystąpiłam na WordUp Silesia z prezentacją „7 najczęściej popełnianych błędów w stronach wielojęzykowych”.

WordUp Silesia
WordUp Silesia, Katowice, 15 lutego 2018

Pozostałe prezentacje z WordUp Silesia:

  • Katarzyna Aleszczyk: Jak ogarnąć wielojęzyczność w WordPressie, by móc spokojnie spać?
  • Barbara Muszko: 2 sposoby tłumaczenia motywów i wtyczek do WordPressa

Publiczność ze Śląska zaskoczyła mnie swoją błyskotliwością! Prezentacji o budowaniu stron wielojęzycznych słuchali tak uważnie, że zdołali wypatrzeć nawet błąd w kursie Multilingual SEO Yoasta, screenshot którego miałam w jednym ze slajdów. Gdy po WordUpie napisałam o tym do ekipy Yoasta, w odpowiedzi dostałam przeprosimy za błąd i obietnicę poprawy w kolejnych wydaniach kursu.

Brawo Społeczność Silesia!

W marcu odbędą się meetupy m.in. we Wrocławiu, Krakowie i Lublinie. O WordUpie Wrocławskim infromuje kokpit WordPressa! To już jutro!

WordPress informuje o WordUpie w moim mieście
WordPress informuje o WordUpie w moim mieście

Osobiście nie mogę doczekać się tego spotkania, bo prelegentem będzie Grzegorz Ziółkowski, programista Gutenberga. Wreszcie będzie można zapytać prawdziwego fakturę, jak profesjonalnie się robi te bloki w Gutenbergu!

Jakie wydarzenie w lutym było ważne dla ciebie?

A co ty byś dodał do listy najważniejszych wydarzeń w świecie WordPressa?

2 komentarze do “WordPress w lutym 2018 – najważniejsze wydarzenia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.